Ardahan’da gezilecek yerler

Ardahan’da gezilecek yerleri sizlere aktararak Türkiye rehberimize verdiğimiz kısa bir araya son veriyoruz. Kısa bir süreliğine yabancı ülkelerin rehberlerini yapmıştık, şimdi ise tekrar ülkemize döndük. Anadolu’nun Kuzeydoğu bölgesinde yer alan Ardahan daha çok soğuk iklimi ile tanınır. Pek de fazla turist çekmeyen bölge aslında eski Türklerden birçok tarihi eser barındırır. Bunların başında milattan önce 3000 yılından da önce inşa edilen Ardahan Kalesi gelir. Binlerce yıldır ayakta durmayı başarmış olan bu kale ilk gidilmesi gereken yer olurken Ardahan’da gezebileceğiniz bir başka yer de Savaşır Kalesi’dir. Üç tarafı yamaç olan bu kale zamanında en etkili kalelerdendi ve tepe üzerinde durduğu için hiçbir şekilde zarar görmüyordu.

Ardahan’da gezilmesi gereken yerler arasında Ardahan Merkez Mevlit Efendi Camii de bulunuyor. 18. yüzyılda inşa edilen cami bu vakte kadar ayakta kalmayı başarmıştır ve hala ibadete açıktır. Bunun yanı sıra Posof Merkez Camii de Ardahan’ın önemli camilerindendir ve 19. yüzyılda inşa edilmiştir. Ardahan’da çok eski camilerin bulunmamasının nedeni oraların eskiden Ermeniler tarafından kontrol edilmesidir. Ayrıca Ardahan’da gezebileceğiniz yerler arasında Hamşioğlu Rasim Bey Konağı da bulunuyor. Birkaç sene önce müze olarak kullanılmaya başlanan yapıda tarihi eserler yer almaktadır.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2013 Yeni Gezi · · yenigezi