Bursa Müzeler Listesi

bursa_muze

Ülkemizin en büyük ve en önemli tarihi geçmişe sahip olan şehirlerinden birisi Bursa’ya konuğuz bu sefer. Şehrin her tarafı zaten buram buram tarih kokarken özel yerlerdeki müzeler ve özel eserler de sizleri şehre biraz daha hayran bırakacak. Bu yazımızda sizlere Bursa’daki müzelerin listesini sunacağız. Bursa’da toplam 3 tane müze yer alıyor ve hepsinin de gayet büyük olduğunu söyleyebiliriz.

Bursa Kent Müzesi
Atatürk Caddesi üzerinde, Heykel meydanında, Atatürk heykelinin arkasında eski adliye binasında hizmet veren Kent Müzesi 14 Şubat 2004 tarihinde ziyarete açılmıştır. Üç kattan oluşan müze çağdaş, yaşayan kent müzelerine uygun olarak düzenlenmiştir. Bursa kentinin tarihsel geçmişinin yanı sıra coğrafi, kültürel, sosyal, ekonomik, ticari ve turistik yapısına ilişkin bilgi ve belgeler sunum, obje ve animasyonlar eşliğinde tanıtılmaktadır. Bursa Kent Müzesi’nde, Bursa’nın 7000 yıllık zaman diliminde geçirdiği değişim ve dönüşümlere, Bursa’nın ilkçağ tarihinden başlayıp, Roma, Bizans, Osmanlı dönemleriyle günümüze kadar gelen bir zaman koridorunda tarihe tanıklık edebilirsiniz. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak hizmet veren müzede her yıl sergi, tiyatro, konferans gibi çeşitli kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Bursa Kent Müzesi Avrupa Müze Formu’nun 2006 Mayıs ayında Portekiz’de düzenlenen “2006 yılı Avrupa Müzesi” ödül töreninde müzenin yapmış olduğu etkinliklerle ve kent kültürüne sağladığı katkı nedeniyle Avrupa standartlarında bir müze olduğunu kanıtlayarak Avrupa’nın ödüllü müzeleri arasına girmiştir.

Ziyaret saatleri: 09.30-17.30
Ziyarete Açık Günler: Pazartesi günleri hariç her gün
Tel: (0224) 220 26 26

17. yy. Osmanlı Evi Müzesi
Muradiye Mahallesi’nde II. Murat Külliyesi’nin karşısında bulunan ahşap ev 17. yy. Osmanlı yaşam tarzını sergilemektedir. 1989 yılında müzeye çevrilen binada haremlik, selamlık bölümlerinin yanı sıra günlük ihtiyaçların giderildiği mekânlar da yer almaktadır. Bahçe içinde bulunan iki katlı yapının üst katında yer alan ve başoda olarak adlandırılan bölümdeki kalem işi motifler ve altıgen ahşap tavan göbeği orijinal halinde korunmuştur ve dönemin karakteristik özelliklerini yansıtan güzel örnekler arasındadır. Alt kattaki odalar alçak tavanlı olup, kışlık odalardır. Kültür Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren yapının Sultan II. Murat’ın köşkü olduğu sanılmaktadır.

Ziyaret saatleri: 08.00 – 12.00 / 13.00 – 17.00
Ziyarete Açık Günler: Pazartesi hariç her gün
Tel: (0224) 222 08 68

Bursa Sağlık Müzesi
Muradiye Külliyesi içinde yer alan medrese, Sağlık Ocağı ve Kanser Araştırma Merkezi olarak faaliyet göstermektedir. Bu merkezin salon ve koridorlarında camekânlar içinde, Bursa’da doktorların kullandığı eski tıbbi malzemeler sergilenmektedir. Türkiye’nin iki sağlık müzesinden biri olma özelliğini taşıyan müzeyi resmi günlerde, mesai saatleri içinde gezmek mümkündür.

Tel : (0224) 225 33 88

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2014 Yeni Gezi · · yenigezi