Çanakkale Müzeler Listesi

canakkale_muze

 

Ülke tarihimizin en önemli şehirlerinden biri olan Çanakkale, belki de Gelibolu Savaşı’ndaki dayanışmayla birlikte bugünlere gelmemizde önemli bir rol oynadı. Gelibolu Yarımadası zaten başlı başına bir müze; dört tarafı duvarlarla çevrili bir mekana girmenize gerek yok. Her taraf tarihi eser ve o büyük savaşla ilgili kalıntılarla dolu. Buna rağmen Çanakkale’de birçok devlet müzesi ve özel müze yer almaktadır. Biz de onların listesini aşağıda sizlere sunduk.

 

ÇANAKKALE ARKEOLOJİ MÜZESİ:

 

Barbaros Mahallesi.100.Yıl Cad.  ÇANAKKALE
Tel : 0286 217 65 65 – 217 67 40 Faks  0286 217 11 05
E-mail: [email protected]
Açık Olduğu Saatler : 08:00 – 17:00 (Pazartesileri kapalıdır)
Giriş ücretli. 

 

Tarihi
Çanakkale’de müzecilik çalışmaları, 1936 yılında bölgeden toplanan eski eserlerin Zafer Meydanı’ndaki eski bir kilise binasında depolanması ile başlamıştır. Daha sonra bu bina düzenlenerek müdürlük haline getirilmiş ve 1960 yılında ziyarete açılmıştır. 1984 yılında ise Atatürk Caddesi üzerinde inşa edilen yeni müze binasında hizmet verilmeye başlanmıştır.

Müze Teşhir Salonu

Girişte yer alan 1. Salon: Bu bölümde Çanakkale yöresinde bulunan antik yerleşim yerlerini gösteren büyük boy duvar panosu ile Troia antik kentinin yerleşim katlarını gösterir ışıklı pano bulunmaktadır. Ayrıca Çanakkale yöresinde 17. yüzyıl sonlarıyla 20. yüzyıl başları arasında üretilmiş olan Çanakkale seramiklerinden, geç döneme giren 19. ve 20. yüzyıl seramik örnekleri sergilenmektedir. Osmanlı devletinin en önemli bir seramik üretim merkezi olan Çanakkale ismini de burada üretilen ve dışarıya satılan çanak çömleklerinden almıştır. Seramiklerde iri gözenekli kırmızı, nadiren de bej renkli hamur kullanılmıştır. Form olarak testi, kâse, tabak, şekerlik gibi örnekler bu bölümde sergilenmekte olup bezeme tarzı olarak koyu kahverengi, yeşil sırlı monokrom örnekler yanında sarı, yeşil, kahverengi renklerin karıştırılması ile elde edilmiş sıraltı teknikli örnekler de mevcuttur.

Salonun bir köşesinde Çanakkale’de eski bir konakta kullanılmış olan ve 19. yüzyılın ahşap işçiliğinin en güzel örneklerinden olan konsollar bulunmaktadır. Konsollardaki insan figürleri aynı zamanda yüzyılının plastik sanatını da yansıtmaktadır.

Salonda ayrıca Troas bölgesi antik kentlerinden ve Mysia bölgesindeki Kyzikos’tan gelmiş mezar stelleri ve ostothekler sergilenmektedir. Steller Hellenistik ve Roma dönemlerine ait olup konu olarak cenaze ziyafetli, veda sahneli, at üzerinde heros ve at yanında heros gibi döneminin sevilen konuları betimlenmiştir. Antik Dönem ölü gömme geleneklerinden biri olan bu gömme biçimi, ölünün kremasyon sonrasında arta kalan kemiklerinin ve ölü hediyelerinin ostothek denilen küçük taş lahitlere konulmasıyla oluyordu.

2. Salon: Çanakkale Müzesi’nin en eski koleksiyonlarının ve Troia eserlerinin sergilendiği salondur. Salonda bulunan vitrinlerde fosiller, Yontma Taş Çağı baltaları, Beşige Tepe prehistorik buluntuları ile Troia tabakalarına ait eserler sergilenmektedir. Troia kazısı 1870’te başlamış ve zaman zaman kesintiye uğramasına karşın halen devam eden bir kazıdır. Höyük M.Ö.3000- M.S.500 yılları arasına tarihlenen 9 yerleşim katından oluşur. Salonda Troia yerleşim katlarına ait buluntular Troia-I, Troia-II, Troia-III-IV-V, Troia-VI-VII, Troia- VIII-IX vitrinlerinde sergilenmektedir. Bu tabakalardan çıkarılmış günlük kullanım kapları, gri monokrom kaplar, Myken seramikleri, Depas amphikypelon’lar, Buckel seramik olarak adlandırılan seramikler, kaya kristalinden aslanbaşı, amulet, idoller yanında, bronz ve fildişi eserler Troia kentinin antik dönemlerdeki sanat ürünlerini yansıttığı gibi, günlük hayat ve dinsel yaşantıları hakkında da bilgi vermektedir.

3. Salon: Bu salonda bulunan vitrinlerde Çan ve Yenice tümülüslerinde bulunan Hellenistik Dönem eserleri ile M.Ö.7-2. yüzyıla ait Bozcaada nekropol buluntuları sergilenmektedir. Bozcaada (Tenedos) nekropol kazıları 1959, 1969, 1990, 1991, 1992 yıllarında yapılmıştır. Ve bu kazılarda 51 mezar ve konteksler içindeki tek renkli gri ve Korinth seramiklerinin bir arada bulunduğu konteksler ayrı bir önem taşımaktadır. Çoğunlukla Attika ve Korinth ithal keramiklerinin yanı sıra, Aiolis bölgesinin kendine özgü gri monokrom renkli seramikleri türünün en güzel örnekleridir. Mezarlarda ithal keramiklerin yoğunluğu adanın antik dönemde deniz ticaretinde önemli limanlardan biri olduğunun kanıtıdır. Bunların yanı sıra zengin terracotta figürinler, Attika keramiklerinin çeşitliliği ve kalitesi bakımından ayrıca önem taşımaktadır. Teşhirde bunlardan örnekler bulunmaktadır.

4.Salon: Bu salonda bulunan vitrinler Dardanos tümülüsü (M.Ö.6-2.yy.) buluntularına ayrılmıştır. Dardanos tümülüsü Çanakkale’nin 11 km güney batısında bir sırt üzerinde kurulu olduğu bilinen antik Dardanos şehrinin kuzeyindeki bir tepededir. Tepenin 1959 yılında kazılmasıyla mezara girilmiştir. Mezar anıtı salonun duvarlarında bulunan ışıklı panolarda da görüleceği üzere koridor, ön oda, esas mezar odasından ibarettir. Mezar bir aile mezarıdır, bunun Klasik, Hellenistik ve Roma dönemlerinde kullanıldığı buluntulardan anlaşılmaktadır. Buluntular arasında sergilenmekte olan yazılı bronz kremasyon kapları, takılar, gemmalar, altın yüzükler, çelenk ve diademler, kandiller, tekstil parçaları, sandaletler, ahşap eşyalar ve kline parçaları bulunmaktadır. Bu salonun en güzel eseri dönem Knidos Aphrodite’sinin bir taşra kopyası olan pişmiş toprak Aphrodite heykelciğidir. Dünya arkeoloji literatürüne Dardanos Aphrodite’si olarak girmiş olan bu heykelcik orijinaline en çok benzeyen kopyalardan biridir. Ayrıca Aphrodite’nin dışında benzerleri Myrina’da bulunmuş olan M.Ö. 2. yüzyıl Eros figürinlerinden oluşan bir grup da bu tümülüsün buluntuları arasındadır.

5.Salon: Assos (Behramkale) ve Gülpınar (Apollon Smintheion Kutsal Alanı) kazılarından gelen eserler ile, seçkin sikke örnekleri ve cam eserler sergilenmektedir.

6.Salon keramikten yapılmış eserler, bronz aletler ve çeşitli mermer eserler teşhir edilmektedir.

Vitrinlerde, Çanakkale civarından müzemize gelen çeşitli heykeltraşlık ve mimarî buluntularına, amphoralara da yer verilmektedir.

ÇANAKKALE BOĞAZ KOMUTANLIĞI DENİZ MÜZESİ:

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde bulunmaktadır. Anıtkabir Müzesi gibi birinci sınıf askerî müze statüsünde olup, halka açıktır.Çanakkale Deniz Müzesi; Çanakkale il merkezinde 1915 Deniz ve Kara Savaşları’nın anlatımına yönelik bir bilgilendirme kompleksinin bulunmaması nedeniyle bu ihtiyacı karşılamaya yönelik çalışmalar sonucunda 18 Mart 1915 Deniz Zaferinin 67. yıl kutlama programı kapsamında kurulmuştur. (1982 yılında)

 Müze içersinde Geniş bir park, Çimenlik Kalesi (Kala-i Sultaniye, Nusrat mayın Gemisi Maketi, Resim ve Fotoğraf Galerisi ve Kütüphane bulunmaktadır.

        Çimenlik Kalesi’nde yer alan açık ve kapalı mekanlarda Çanakkale Savaşları’nda kullanılmış olan pek çok silah ve askeri obje sergilenmektedir. Kale asgari olarak 1 saatte gezilebilmektedir.

NUSRAT MAYIN GEMİSİ 

         Maketi  1982 yılında yapılmıştır. Çanakkale Deniz Savaşlarına katılan Nusrat Mayın Gemisi’nin birebir kopyasıdır. Gemi, 42 m. boyunda, 7.5 m. genişliğinde olup, Çimenlik Kalesi’nin sahil şeridindedir. Arka tarafından bulunan raylar üzerinde 18 Mart 1915’te kullanılan mayınlar bulunmaktadır. Geminin iç kısmında ise Çanakkale Zaferi ile ilgili eski gazete küpürleri, Nusret Mayın Gemisine ait seyir cihazları, Mayın Grup Komutanı Bnb. Nazmi Akpınar’a ayrılmış şeref köşesi ve Gemi Komutanı Yzb. Hakkı’nın üniforması yer almaktadır. Alt güvertede 1914-15 Çanakkale Deniz Savaşları kronolojik olarak anlatılmaktadır. Nusrat Mayın Gemisi’nin savaştaki rolü; beş dakika süreli dijital animasyon gösterisiyle sunulmaktadır. Gemi asgari 30 dakikada gezilebilmektedir.

          Müzenin bölümlerinden biri olan Resim ve Fotoğraf Galerisinin 1. katında Çanakkale Savaşlarına ait objeler, resim ve panolar ile desteklenerek sergilenmektedir. Galerinin 2. katında ise, dördüncü dönem asker ressamlarımızdan Mehmet Ali LAGA’ya ait 97 adet kara kalem ve sulu boya tablo sergilenmektedir.Galeri yaklaşık olarak 30 dakikada gezilebilmektedir.

          Park alanında Çeşitli top, tüfek, namlı,taşıma arabaları, torpido ve mayınlar sergilenmektedir.

KÜTÜPHANE

          Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları’yla ilgili yayınlanmış tüm dökümanların bir araya toplandığı Türkiye’deki tek Çanakkale Savaşları ihtisas kütüphanesidir.Kütüphane özel izinler dışında Salı, Çarşamba ve Cuma günleri açıktır.

Fevzipaşa Mah.Çimenlik Sok. – ÇANAKKALE
Tel: 0286 213 17 30 , E-mail: [email protected]
Açık Olduğu Saatler : Pazartesi – Perşembe hariç her gün 09:00 – 12:00/13:30 – 17:00, Giriş ücretli. 

ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ ANITI VE HARP MÜZESİ

Sedülbahir Köyü Morto Koyu – ÇANAKKALE
Tel: 0286 862 00 82
Açık Olduğu Saatler : 08:00 – 17:00, (Pazartesileri kapalıdır), Giriş ücretli. (Şu an onarımda, kapalı)

KABATEPE MÜZESİ: Yıkıldı, yerine Çanakkale Savaşları Tanıtım Merkezi yapıldı. Haziran 2012 yılında açılışı yapıldı. Giriş öğrenci 2.50 T.L, tam 10. T.L.

         Eski hali

                                                                                      Şimdiki hali       

 Kabatepe – ÇANAKKALE
Tel: 0286 814 12 97

BİGALI KÖYÜ ATATÜRK KARARGAH MÜZESİ

 

Bigalı Köyü     Eceabat-Çanakkale

Tlf :                  0286 834 72 72

Açık olduğu saatler : 08.00-17.00 (Görevlisi Köyde İkamet Ediyor)

        Ocak 1915’te Tekirdağ bölgesinde kurulan 19.Tümenin komutanlığına atanan Mustafa Kemal, kısa sürede tümenini kurmuş, 25 Şubat 1915’te Çanakkale Savaşlarına katılmak üzere Eceabat’a gelmiş, burada ikmal yaptıktan sonra 17 (18) Nisan 1915’te Bigalı Köyü’ne gelerek buradaki bir köy evini kendine karargah yapmıştı.

         Bir hafta sonra savaş başlamış, olanca hızıyla sürüyordu. Atatürk bugünlerde Bigalı’daki karargahında taarruz planlarını hazırlıyor, buradan cephenin en ön saflarına kadar gidiyordu.

         Çanakkale Savaşlarından sonra, Atatürk’ün Bigalı’daki karargahı yine eski sahipleri tarafından uzun yıllar ev olarak kullanıldı. Bu evde Atatürk’ün uzun gün ve geceler geçirdiğini, petrol lambalarının sabahlara kadar yandığını herkes biliyordu. Şu anda, o günlerde kullanılan eşyalardan sadece bir masa kalmıştır.

         Bigalı Atatürk Müzesi kurma komitesi adıyla bir komite kuruldu. Bu komite ilk iş olarak,1969 yılında evin dış kapısı üzerine “M. Kemal Atatürk’ün 1915 tarihindeki 19.Tümen karargahı” ibaresini taşıyan bir levha yerleştirdi.

         Ev, sahiplerinden satın alınarak müze haline getirilmek isteniyordu. Sonunda bu iş başarıldı. Atatürk’ün Bigalı karargahı, Kültür Bakanlığına devredildi. Bakanlık, evi onartarak 1973 yılında ziyarete açtı. Atatürk’ün Bigalı Karargahı iki katlı, bağdadi bir yapıdır. Dış kapısından oldukça küçük bir avluya girilmektedir. Alt katta biri büyük diğeri küçük iki odası vardır. Tahta merdivenle üst salona çıkılır. Salona açılan üç kapıdan ortadaki en büyük oda, Atatürk’ün çalışma odası, sağdaki ise yatak odasıdır. Diğer oda yaverine ayrılmıştır. Odaların tavan ve taban döşemeleri tahtadır. Bugüne kadar gelebilen masa çalışma odasındadır. Karargah müzesi, Atatürk’ün resimleriyle ve sonradan buraya getirilen benzer eşyalarla ziyarete açılmıştır. *[1] Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi.Mehmet Önder.T.T.K.Basımevi,Ankara 1988.

BÜYÜK ANAFARTA KÖYÜ ÖZAY GÜNDOĞAN MÜZESİ   (ÖZEL)

 

Büyük Anafarta Köyü Eceabat-Çanakkale

Açık olduğu saatler   : Tüm günler açıktır

Ücreti                         : Ücretsiz,isteğe bağlı bağış.

Tlf                               : 0286 834 70 76  

         Sayın Özay Gündoğan’ın yıllar süren ferdi çabaları sonunda başardığı büyük olay. Tarihimize ışık tutan objeler burada sergilenmekte. Her Türk evladının görmesi gereken bir müze. Ancak Tur güzergahına uymadığı için herkes bilmiyor. Anafartalar bölgesine gidildiğinde mutlaka ziyaret edilmelidir.

ALÇITEPE SALİM MUTLU MÜZESİ  (ÖZEL)

 

Alçıtepe Köyü    Eceabat-Çanakkale

Açık Olduğu Saatler: Tüm günler  sabahtan akşama kadar.

Ücreti                     : Ücretsiz ama turnikeden geçiliyor,zorunlu bağış.

Tel                          :  0286 844 61 35

SEDDÜLBAHİR ÇANAKKALE SAVAŞLARI GALERİSİ  (ÖZEL)

 

Seddülbahir Köyü   Eceabat-Çanakkale

Ücreti                             : Küçük bir ücret alınmaktadır.

Tel                                  : 0286

BİGALI KÖYÜ 19.TÜMEN MÜZESİ    (MUHTARLIĞA AİTTİR)

 

Yer                                 : Bigalı Köyü    Eceabat-Çanakkale

Açık olduğu saatler       : Tüm gün açıktır.

Bu müzemiz tamamen muhtarlığın ve köylünün gayretleri ile açılmıştır.Elde edilen gelirle köyün bazı giderleri ve temizliği karşılanmaktadır.

Ücreti çok küçük bir ücret alınmaktadır.

Bu köyümüz hakkında kısa bilgiler de vermek istiyorum.

  BİGALI Köyü, Çanakkale ilinin Eceabat ilçesine bağlı bir köydür.
Coğrafya: Çanakkale iline 15 km, Eceabat ilçesine 7 km uzaklıktadır.
Tarihi: 1900 yılı başlarında Balıkesir nüfuslu Boğaali isimli asker kökenli kişi tarafından kurulmuştur. Köyün ilk adı da Boğalı’dır.
Çanakkale savaşlarında 19. Tümene bağlı 57.ci, 27 ve 72.ci alaylarla cepheye ilk gidilen noktadadır. Mustafa Kemal 14-25 Nisan 1915 de yarbay rütbesi ile tümen komutanı olarak Bigalı Köyünde kalmış ve savaş hazırlıklarını Muhtar Hacı Hüseyin Kanyılmaz’ın evinde hazırlamış. Bu Ev şimdi ATATÜRK EVİ olarak müze haline getirilmiştir.
İklim: Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus: 80 hane, 190 kişi
Ekonomi: Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Turizm gelirleri vardır.
Muhtarlık: Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Muhtar: Burhan ÇETİN
Tel: Ev: 0286 834 72 66 Gsm: 0546 762 55 17
Altyapı bilgileri: Altyapı bilgileri:Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı
eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde internet bağlantısı yok.

 

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2014 Yeni Gezi · · yenigezi