Çankırı’da gezilecek yerler

Türkiye’nin her yerini sizlere tanıtmaya devam ediyoruz. Bu seferki durağımız Çankırı olacak. Ankara’ya komşu olan bu ilimiz İç Anadolu Bölgesinde yer alır. Çankırı’da gezilmesi gereken ilk yer Çankırı Müzesidir. Binlerce yıl önceden kalma eserler burada bulunabilirken hem Osmanlı hem de Roma İmparatorluklarından eserlere yine burada rastlayabilirsiniz. Çankırı’da gitmeniz gereken bir diğer yer de Cendere (Salman) Höyük. Ilgaz ilçesinde yer alan bu bölge oyuk kayalar, mağaralar ve daha birçok gizemlerle dolu bölümler barındırır içerisinde. Bunlardan en ilginç olanı da kesinlikle kayadan mezarlar.

Çankırı’da gezebileceğiniz bir yer de Taş Mescittir. 13. yüzyılda inşa edilen bu yapı zamanında ibadet için kullanılıyordu. Maalesef halen kullanıma kapalı olan bu mekan zaman geçtikçe dökülmeye yüz tutmuştur ve bu yüzden zorunlu onarımlara maruz kalmıştır. Bir diğer gezebileceğiniz cami de Büyük (Sultan Süleyman) Cami’dir. Mimar Sinan döneminde yapılan cami Sinan’ın kalfası tarafından inşa edilmiştir. Çankırı’da bulunan en ilgi çekici bölgelerden biri de Tuz Mağarası’dır. Binlerce yıldır tuz çıkarılan mağaradan halen aktif olarak yararlanılır ve gezime de açıktır. Son olarak da Bayramören Köprüsü’nü önereceğiz. Melan Çayı üzerinde yer alan bu köprü en az 100 yıl önce inşa edilmiş ve üstü de kapalıdır.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2013 Yeni Gezi · · yenigezi