Giresun Müzeler Listesi

giresun_muze

Ülkemizin kuzey kısmının, Karadeniz’in en büyük ve en önemli şehirlerinden biri olan Giresun’dayız bu sefer. Şehirde pek fazla müze yer almıyor ancak bulunan müzelerin de fazlasıyla değerli olduğunu belirtelim. Kalan eserler genelde bölge tarihini yansıtıyorlar. Hem Hristiyanlardan hem de Lazika’dan eserleri burada bulabilirsiniz.

Kuvâ-i Milliye Ve Osman Ağa Müzesi
Milli Mücadelede Giresunlu Kuvâ-i Milliye kahramanlarımızın anılarını yaşatacak resim, büst ve belgeler bulunmaktadır. Müzede tarihi Giresun fotoğrafları, Atatürk’ ün Muhafız Alayı Komutanı Topal Osman Ağa ve Giresun uşaklarının fotoğrafları ile Giresunlu şehitlerin fotoğrafları yer almaktadır. Ayrıca Topal Osman Ağa’nın ve Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan’ın büstleri ile tarihi tüfek, tabanca ve kitaplar bulunmaktadır.

Atatürk Müzesi

Şebinkarahisar ilçesi’ nde Emin Tüfekçi Bey’in evi 1982 yılında Atatürk Müzesi haline getirilmiş ve ziyarete açılmıştır.

Gogora Kilisesi – Müze

18. yüzyılda yapılmış olan ve halen müze olarak kullanılan kilise şehrin karayolu kenarında bulunmaktadır. Müzenin içinde antik eserler, taş kabartmalar, eski tarihlerde kullanılan silah, giysi ve para örnekleri sergilenmektedir. Öte yandan Hellenistik ve Roma Çağı heykeltıraşlık eserleri de klasik eserler seksiyonuna ayrı bir değer katmaktadır.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2014 Yeni Gezi · · yenigezi