Kapadokya hakkında bilgi, gezilecek yerler

Kapadokya hakkında bilgi yazımıza ilk başta oraların nasıl oluştuğuyla başlayalım. Kapadokya, yaklaşık 60 milyon yıl önce dağlardan fışkıran lavların kurumasıyla oluşmuş bir bölgedir. Kuruduğunda şu anki şeklini almayan kayalar milyonlarca yıl boyunca maruz kaldığı yağmur ve rüzgarın etkisiyle şu anki haline gelmiştir.

Bölge, tek şehirde değil, 4 şehir boyunca bir alan kaplar. Kapadokya’nın en meşhur bölgesi ise Peribacaları’dır. Tüm dünya tarafından büyük bir üne sahip olan Peribacaları, eski tarihte İpek Yolu’na üzerinde de “yol” görevini görmüştür. Kapadokya’da gidebileceğiniz en önemli yerleri sıralarsak bunlar sırasıyla Peribacaları, Uçhisar Kalesi ve Tatlarini olur. Bu üç bölge, istatistiklerle de en çok ziyaret edilen bölgelerdir. Eğer bunlara bir alternatif düşünüyorsanız o da Avanos olmalıdır.

Kapadokya’ya neredeyse her gün turlar düzenlenmektedir. Bu turlar içeriklerine göre ucuz ya da pahalılık gösterirken, gidilecek yerler de özenle seçilmelidir. Ülkemizin en değerli bölgelerinden biri olan Kapadokya, UNESCO tarafından da koruma altına alınmıştır.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2013 Yeni Gezi · · yenigezi