Kastamonu Gideros Koyu

Gideros-Koyu
Kastamonu Gideros Koyu, Batı Karadeniz’in en kuytu koylarından biri olan Gideros, yeşille mavinin birlikteliğini en güzel yansıtan yerlerdendir. Cide ilçe merkezine 11 km uzaklıkta olan bu koy, aynı zamanda tarihi bir sit alanıdır. Gideros’a Homeros’un metinlerinde de rastlanır.

Tarihinin Amazonlarla başladığı söylenen Gideros’u yıllar boyunca da hep kadınlar etkilemiş. Amazonlar tarafından kurulan yerleşim yeri Büyük İskender’in baldızı Amastris tarafından yıkılmış. Günümüzde de bölgede her türlü işi üstlenen kadınlar yörenin kalkınmasında büyük rol oynamaktadır.

Hırçın dalgalarıyla bilinen Karadeniz’in oldukça sakin bu koyunda denizin dibindeki balıkları görmek de mümkündür. Her zaman kristal berraklığında bir suyu olan Gideros kıyısında Cenevizlilerden kalma toplar hala kayalıkların üzerinde görülebilmektedir.

Gideros’u görmek için en uygun zaman Haziran-Ağustos ayları arasıdır. Doğanın güzelliklerine şahit olacağınız Gideros’a gittiğinizde gün batımını seyretmenizi, isminin aksine insanlara çok alışmış olan yaban ördeklerini beslemenizi öneririz.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2014 Yeni Gezi · · yenigezi