Kayseri’de gezilecek yerler – 3

Kayseri’de gezilecek yerler adlı yazımıza 3. bölümü ile devam ediyoruz. Bu sefer yazımıza Kültepe Höyüğü’nü sizlere tanıtarak başlayacağız. Kültepe Höyüğü, binlerce yıl önce dünyanın en büyük ticaret merkezlerinden biriydi. O kadar eski ki, Asurlular bile burayı kullanmıştır. Birkaç sene önce yapılan kazılarda ortaya çıkan harabeler şimdilerde gezip, görülmek için kendi haline bırakıldı. Eğer siz de milattan öncesinde neler olduğunu merak ediyorsanız burayı görmeniz gerekiyor.

Bir diğer gidilmesi gereken yer ise Soğanlı Harabeleri. Soğanlı Harabeleri’ni ilk gördüğünüzde Kapadokya’ya benzetme şansınız çok yüksek çünkü orada da peri bacaları misali yapılar vardır. Bu bölge bizlere Roma İmparatorluğu’ndan miras kalmıştır. Soğanlı Harabeleri’nde bulunan kayaların içindeki kiliseleri ve farklı ibadet yerlerini görünce siz de zaten ne denli eski bir yer olduğunu anlayacaksınız. Ne var ki buranın tek kötü yanı şehre 80 kilometre uzaklıkta bulunmasıdır.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2012 Yeni Gezi · · yenigezi