Kilis’te gezilecek yerler

Ülkemizin ve dünyanın dört bir yanını tanıttıktan sonra bu kez Güney Doğu Anadolu bölgemizin en küçük şehirlerinden biri olan Kilis’e geldi sıra. Buranın halkı genelde Arap göçmenlerinde oluşur ve haliyle Araplara ait tarihi eserler de oldukça boldur. Kilis’te gezilmesi gereken ilk yerlerden biri Ravanda Kalesi’dir. 11. yüzyılda inşa edilen bu kale haçlı seferlerine karşı yapılmıştır ve günümüzde çatısı durmasa da hala ayaktadır. Şehirdeki Eski Hamam da yine gezilmesi gereken yerlerin arasında yer alır. Emir Canbolad tarafından yaptırılan bu hamam yüzlerce yıl öncesine dayanır. Yine Paşa Hamamı da şehirdeki en ünlü hamamlardan bir tanesidir.

Kilis’teki camiler de bölgenin değerli yapılarıdır. Osmanlı öncesi inşa edilen Ulu Cami (Cami-i Kebir), şehrin en eski ilçelerinden birinde yer alır ve en son 1924 yılında onarımdan geçmiştir. Alacacı Camisi de yine 1460 yılında inşa edilmiştir ve oldukça büyük bir cami olmakla beraber özel dini günlerde en kalabalık günlerini yaşar. Kurukastel Ören Yeri de Kilis’teki gezilmesi gereken yerler arasında bulunurken burada tarih öncesi döneme beyninizde çok güzel ışık tutabilirsiniz. Kiliste gezilecek yerler olarak önereceğimiz son yerleşke de Bizans’tan kalma Ağcakent Ören Yeridir.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2013 Yeni Gezi · · yenigezi