Kırıkkale Müzeler Listesi

kirikkale_muze

Ankara’dan ayrıldıktan sonra il olan Kırıkkale, bu unvanını bir de yeni açılan tek bir müzesiyle şenlendirmişti. Maalesef Kırıkkale’de sadece bir tane müze yer alıyor: Silah Sanayi Müzesi. Küçük bir yüzölçümüne ve nüfusa sahip olduğu için şehrin zaten pek fazla bir müzeye sahip olması beklenmiyordu ama birden fazla olabilirdi. İşte Silah Sanayi Müzesi’nin detaylı bilgileri.

Silah Sanayi Müzesi
MKE Silahsan Hafif Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren bir müzedir. 15 Temmuz 1990 tarihinde faaliyetine başlayan müze, daha geniş bir mekânda yeniden düzenlenerek 2 Kasım 1993 yılında yeniden ziyarete açılmıştır. Müzedeki eserlerin büyük bölümü 2. Dünya Savaşı yıllarında Karadeniz Bölgesi halkından devlet tarafından toplanmıştır. Bir kısmı da koruma altına alınmak üzere, İstanbul-Tophane’de bulunan silah fabrikasından gönderilmiştir. Savaş sırasında çelik malzeme sıkıntısı çekildiğinden bu silahların büyük bir bölümü çelik fabrikasında eritilerek, namlu çeliği üretilmiştir. Müzede halen 299 adet eser sergilenmekte olup, eserler 14’üncü yüzyıldan günümüze kadar kronolojik sırayla teşhir edilmektedir.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2015 Yeni Gezi · · yenigezi