Kyzikos Antik Kenti

kyzikos-antik-kenti

Kyzikos Antik Kenti, Balıkesir’in Erdek ilçesi Düzler Mevkisi’nde bulunan 2500 yıllık tarihi geçmişi olan Kyzikos Antik Kentte, 2013 yılı kazı çalışmaları başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 150 bin lira tahsis ettiği kazı çalışmalarında, Erdek Belediyesi de kazı ekibine yiyecek yardımı yapıyor. Kazı çalışmalarında bu yılki hedefin, dünyanın sekizinci harikasından biri olarak kabul edilen Hadrianus Tapınağı’nın gerçek boyutunu ortaya çıkarmak olduğu açıklandı.

Erdek’e 5 kilometre mesafede olan Düzler Mevkisi’nde bulunan Kyzikos Antik Kent’te, 2013 yılı kazıları başladı. Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nden Doçent Dr. Nurettin Koçhan’ın başkanlığında, Yrd. Doç. Dr. Korkmaz Meral’in başkan yardımcılığındaki kazılarda 1 doktora öğrencisi, 3 yüksek lisans öğrencisi, 19 lisans öğrencisi ve 23 işçi görev alıyor. Bakanlığın yeterli olmayan 150 bin TL ödenek ayırdığı çalışmalarda, Erdek Belediyesi ise çalışanları gıda yardımında bulunuyor.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2013 Yeni Gezi · · yenigezi