Niğde’de gezilecek yerler

Ülkemizin ve dünyanın her yerini yavaş yavaş anlatmaya devam ediyoruz. Bu sefer tanıtacağımız yer Niğde olacak. İç Anadolu bölgesinde yer alan bu şehrimiz seslerden pek uzak olsa da gezmek için oldukça fazla yere sahiptir. Niğde’de gezilecek yerler arasında ilk sırada gelen Alaeddin Cami’dir. 1200’lü yıllarda inşa edilen bu cami şehrin en eski yapılarından biridir ve muhteşem bir mimariye sahiptir. Bunun yanı sıra 1300’lü yıllarda inşa edilmiş olan Sungur Bey Cami’sini de ziyaret edebilirsiniz. Gezmeniz gereken bir diğer yer de Niğde Kalesi’dir. Milattan önce 800’lü yıllarda inşa edilen bu yapı kuşkusuz şehrin ve bölgenin en eski yapısıdır ve basit ama savaş için kullanışlı bir mimariye sahiptir.

Eğer Niğde’de tarihi eserler görmek istiyorsanız gidebileceğiniz tek yer bulunuyor, orası da Niğde Müzesi. 1957 yılında kurulan bu müze yüzyıllık eserleri içerisinde barındırırken sanat eserlerine de sahiplik yapmaktadır. Toplam 6 salondan oluşan bu müzede isteklerinizi karşılayacak bolca eser bulacaksınız. Aladağlar Milli Parkı da gezmek için ideal bir yer olabilir. Adından da anlaşılabileceği gibi Aladağlar üzerinde bulunan bu parkta neredeyse her tür canlı rastlayabilirsiniz. Özellikle dik yamaçlar üzerinde bulunan ağaçlar sizleri etkileyecektir. Burada bir yürüyüş yapmak ta çok iyi gelecektir.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2013 Yeni Gezi · · yenigezi