Selanik’te gezilecek yerler

selanik

Atamızın doğduğu yer olan Selanik gezi bakımından da birçok fırsat sunuyor. Buram buram tarih kokan şehir Thessaloniki adında da geçse de bizim dilimize Selanik olarak işlenmiş. Selanik’te gezilecek yerler adına ilk önereceğimiz mekan Museum of Byzantine Culture olacak. Bizans tarihinin çok fazla eserini içinde barındıran müze kesinlikle gezmeye değer, ancak İstanbul’dan pek eser getirilmemesi milliyetçiliğin bir kurbanı olmuş. Mimar Krokos tarafından tasarlanmış bir bina ve eski Bizans tarihine ilginiz yoksa bile burayı ziyaret ettikten sonra olacaktır.

Museum of Byzantine Culture’dan sonra Atatürk Evi’ni gezmenizi öneriyoruz. Atamızın doğduğu ve büyüdüğü evdir kendisi ve insanın ruhunu diken diken yaptığı kesin. Church and Crypt of Ayios Dimitrios da gezmeniz için önerdiğimiz yerler arasında yer alıyor. Kilise ülkenin en eski ve en güzel kiliseleri arasında yer alıyor. Aristotelous Square da bizim Taksim meydanımız gibi. Mağazalardan kafelere her şeyi bulabilirsiniz, araç trafiğinin kapalı olması da bir başka güzel yanı. Son olarak da Selanik Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2013 Yeni Gezi · · yenigezi