Tunceli’de gezilecek yerler

Yalova’dan sonra Türkiye’mizi tanıtmaya ve anlatmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda sizlere Tunceli’de gezilecek yerleri anlatacağız. Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Tunceli, tarihte birçok savaşa ve beyliklere ev sahipliği yapmıştır ve aynı zamanda Selçuklu’nun konaklama yerlerinden biridir. Tunceli’de ilk gezmeniz gereken yer Pertek Kalesi. Mengüçlüler zamanında inşa edilen bu kale Keban Barajı’nın altında yer alır ve zamanında Osmanlı tarafından da sınırları korumak için kullanılmıştır. Tunceli’de gezebileceğiniz bir diğer kale de Malazgirt Kalesi’dir, ayrıca Malazgirt’te birçok tarihi eser barındıran mekan da yer alır.

Tunceli’de gezilmesi gereken camiler de vardır. Yine oldukça eski bir tarihe dayanan bu camilerin başında Yelmaniye Cami, Ulukale Cami, Baysungur Cami gelir. Osmanlı’dan da eski olan camiler yine bölgede bulunurken Eltihatun Türbesi gitmeye değer ayrı bir mekandır. Eğer Tunceli’de doğayı gezmek istiyorsanız bunun için yerinizden kıpırdamanıza gerek yok çünkü şehrin yüzde 75’i platolardan oluşur ve yüzde 90’ından fazlası yeşillik alandır. Eğer Tunceli’de bir park gezmek istiyorsanız Munzur Vadisi Milli Parkı iyi bir seçim olacaktır. Tunceli merkeze 8 kilometre uzaklıkta olan bu milli parkta buzul göllerinden küçük şelalere kadar neredeyse her türlü doğa harikası yer alır.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2013 Yeni Gezi · · yenigezi