Viyana gezilecek yerler

viyana-gezilecek-yerler

Viyana gezilecek yerler, Avusturya’nın başkenti ve en büyük şehri, aynı zamanda ülkenin 9 eyaletinden yüzölçümü bakımından en küçüğü. Yaklaşık 1.705.000 kişilik nüfusuyla ülkenin en kalabalık kentidir, çevre ilçeleriyle birlikte Viyana’da yaklaşık iki milyon insan yaşar, ki bu da Avusturya nüfusunun yaklaşık dörtte biridir. Nüfus bakımından Viyana Avrupa Birliği’nin en büyük onuncu kentidir. Birleşmiş Milletler bürosuyla Viyana Birleşmiş Milletlerin dört resmi merkez temsilciliğinden birine sahiptir. Kentte bulunan diğer önemli uluslararası kuruluşlar OPEC, AGİT ve Uluslararası Atom Enerjisi Örgütü’dür (IAEO).

Viyana Yıllarca Habsburg hanedanlığına ev sahipliği yapmış ve aynı zamanda Avrupa’nın siyasi ve ekonomik merkezi olmuştur. Habsburg Hükümdarlığının izlerini taşıyan Viyana Merkezi Schönbrunn Sarayı UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesindedir. Pratr yanında bulunan Aziz Stephan katedrali Viyana’nın en önemli simgelerinden bir tanesidir.

Yaşam kalitesi yüksek olan Viyana Temiz havasının dışında çok emniyetli bir şehirdir. 2011 yılında yapılan uluslararası araştırmalar da Viyana 200 metropol arasında yaşam kalitesi yüksek olan şehirler içinde 3. kez ilk sırayı almıştır.

Viyana’ya gittiğimizde ne yapabiliriz,
Viyana’da alışveriş severleri oldukça tatmin edecek mağzalar bulmak mümkün, Fiyatlar indirim mevsimlerinde oldukça ekonomik, Çoğu lüks markanın indirimlerini yakalayabilirsiniz. Ayrıca Avusturya’ya özgü bir çok ürünü bir çok yerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Ödeyeceğiniz miktarlar ise bir avrupa şehrine göre çok astronmik rakamlar olmayacaktır.

Kültür turizmi severler için ise Viyana bulunmaz bir şehir. Şehrin heryerinde gerek ortaçağ avrupasından gerekse Hanedanlık ve rönesans döneminden kalma yaşayan bir çok eser bulmanız mümkündür. Müzeler, Opera ve bale Salonları, Konser ve tiyatro etkinlikleri ise ılın 12 ayı sürmektedir.

Lezzet Düşkünlerini ise Viyana tatmin edecek bir şehirdir. Dünyaca ünlü Viyana kafelerinde keyifli lezzetleri tadabilirsiniz..

Viyana dağ evleri adı ile anılan Rax, Schneeberg ve Hohe Wand’a ulaşmak için şehrin güney otoyolundan ayrılmalısınız. Wollersdorf’da Piesting’e giden güzergahı tercih ederseniz eşsiz bir manzaraya sahip olan Gutenstein’a ulaşabilirsiniz. Sonrasında Hollental’den devam ederek Reichenau ve Gloggnitz’e gelebilirsiniz. Steinmark’da, Gloggnitz ve Mürzzuchlag arasında ünlü Semmeringbahn tren yolu bulunmaktadır. Bu tren Yolu 1998 yılında UNESCO kültür mirası listesine girmiştir.

Dünya’nın en iyi senfonik müzik topluluğu olan Viyana Filarmoni orkestrası her yıl geleneksel yeni yıl konserleri vermek için Viyana Golden Saal’de müzik severler ile buluşmaktadır.

Viyana Balosu, Kış aylarında Viyana’ya gitmek için en iyi nedenlerden biriside Balolardır. Bu aylarda Viyana’da 400 ün üzerinde balo tertip edilmektedir. Dünya’nın heryerinden 300.000′in üzerinde dans ve müziksever bu çatı altında toplanmaktadır. Viyana Opera ve balesi heryıl eşsiz bir masala dönüştürülmektedir. Her yıl karnaval ayının son perşembe günü ( 7 şubat ) gerçekleştirilmektedir.

Viyana eğlence haftaları Özellikle 60′lı yıllarda günümüze süregelen bir geleneğe dönüşmüştür. Bu festival aynı zamanda Viyana’nın statüsünü belirlemiş ve şehrin bir kültür metropolüne dönüşmesine neden olmuştur. Belediye meydanında heryıl mayıs ve haziran aylarında büyük bir festival düzenlenmektedir.

Viyana Noel Panayırı Avusturya’nın bir çok şehrinde her yılın kasım ayında noel öncesi noel panayırları kurulmaktadır. Noel standlarında eşsiz noel pastaları kurabiyeler, çörekler, hediyelik eşyalar, takılar, noel ağacı süslemeleri, lezzetli sıcak şaraplar standarları renklendirmektedir. Viyana Noel panayırı 300 ün üzerinde standı ile Avusturya’nın en büyük panayırı ünvanına sahiptir.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2013 Yeni Gezi · · yenigezi