Adana Gezilecek Görülecek Yerler

Mutlaka gezilecek görülecek yerlerden biri olan Adana şehri aynı zamanda tarihi yapıtları ile de dikkat çekmektedir.

Anavarza Ören Yeri: Muhteşem tepesi ile tüm herkesin ilgi odağı haline gelen Anavarza Ören Yeri sahip olduğu tarihi kokusu ile sevenlerini karşılıyor. Dilekkaya Köyü olarak da adlandırılan, Anavarza Ören Yeri Adana’nın Kozan ilçesinde yer almaktadır. Dilekkaya köyüne komşu olan Anavarza Ören Yeri, İsauria’lı Balbinos aracılığı ile yıkılmıştır. Bu dönemin ardından Anavarza Ören Yeri onarılarak ismi değiştirilmiştir. Oldukça önemli bir mimarisi olan bu yapı aynı zamanda sahip olduğu kalıntılar ile tarihe yolculuk yapmaktadır. Adana gezilecek görülecek yerler arasında en önemli yapıtlardan Anavarza Ören Yeri’ne mutlaka uğrayın.

Çarşı Hamamı: Büyük Saat Kulesine komşu olan Çarşı Hamam oldukça kolay ulaşım yoluna sahiptir. Ön kısmında dükkânlara ev sahipliği yapan Çarşı Hamam Ramazanoğulları döneminde yaptırılmıştır. 1529 tarihi itibari ile inşa edilen Çarşı Hamam özel şahıslar tarafınca işletilmektedir.  Bir günün yarısında bayanlara yarısında ise erkeklere hizmet veren Çarşı Hamam’ın giriş kapısında oldukça dikkat çeken kabartmalar yer almaktadır. Oyma taş sanatının vazgeçilmez örneklerini taşıyan Çarşı Hamam aracılığı ile tarihe yolculuk yapabilirsiniz.

Horzum Yaylası: Adana ilinde doğa harikası olarak adlandırılan Horzum Yaylası sahip olduğu bitki örtüsü ile dikkat çekmektedir. Adana ilinin yaşantısını ve coğrafyasını gözlemleyen Horsum Yaylası her turistin keşfetmesi gereken yerler arasındadır. Kozan ilçesinde bulunan bu yayla Kayseri iline yaklaşık 25 kilometre uzaklıktadır. Stabil yolu ile ön plana çıkan Horzum Yaylası aynı zamanda kır kahveleri ve bakkalları ile oldukça ünlüdür.

Tuz Hanı: Adı ve sahip olduğu tarihi ile harikalar yaratan Tuz Hanı yakın tarih ile birlikte restore edilmiştir. Ramazanoğulları tarafınca inşa edilen Tuz Hanı zamanla Vakıflar Çarşısı ismini almıştır. Oldukça kolay ulaşım yoluna sahip olan Tuz Hanı halk tarafınca sürekli ziyaret edilmektedir.

Irmak Hamamı: Adana ilinin vazgeçilmez enleri arasında yer alan Irmak Hamamı Akdeniz coğrafyasını gözler önüne seren yapıtlar arasında yer almaktadır. Ramazanoğullarına ait olan Irmak Hamamı, Adana’da gezilip görülecek yerlerin vazgeçilmezleri olarak değerlendirilmektedir.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2020 Yeni Gezi · · yenigezi