Amasya Gezilecek Görülecek Yerler

Tarihi mekânların vazgeçilmez adresi olan Amasya aynı zamanda sahip olduğu doğa güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Amasya gezilecek görülecek yerler hakkında kısa bir bilgi platformuna sahip olmanın zamanı.  Gezginlerin vazgeçilmez adresi olan Amasya ilindeki Haliliye ve Çelebi Mehmet Medresesi sıklıkla ziyaret edilen yerler arasındadır. Osmanlı Dönemi’nde büyük bir öneme ev sahipliği yapan Amasya Kalesi ise Harşena Dağı’nın en gözde yapıtlarındandır. Amasya ilinde gezilecek görülecek yerler arasında olan Amasya Kalesi aynı zamanda stratejik konumu ile dikkat çekmektedir.

Amasya’nın göz bebeği olan Kral Kaya Mezarları da turistlik değeri olan yapıların vazgeçilmezlerindendir. Dağın eteklerinde yer alan Kral Kaya Mezarları’nın eşsiz güzelliğini görmeden asla Amasya’dan ayrılmayın. Küçük Ağa Külliyesi’de Amasya ilinin en özel yapıtlarına kaynaklık etmektedir. Küçük Ağa Külliyesi Şamlar Mahallesinde yer almaktadır. Sahip olduğu görkemli mimarisi ile tüm dikkatleri üzerine toplayan bu yapı medrese, sıbyen mektebi ve camiden meydana gelmektedir. Danişmentli Melik Gazi tarafınca yaptırılan Küçük Ağa Külliyesi aynı zamanda Osmanlı mimarisinin eşsiz güzelliklerini yansıtmaktadır. Amasya ilinin kusursuz tarihi atmosferine dost olan Yedi Kuğular Kuş Cenneti’de turizm açısından oldukça önemlidir. Yaklaşık 817 hektarlık bir alana sahip olan Yedi Kuğular Kuş Cenneti, en önemli kuş türlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Suluova ilçesine 4 kilometre uzaklıkta olan Yedi Kuğular Kuş Cenneti, şehrin cennet köşesi olarak isimlendirilmektedir. Ruhunuza iyi gelecek yolculuğun vazgeçilmez adresi olan Aynalı Mağara ise en ünlü yapıtlar arasındadır. İyi bir şekilde işlenmiş yapıya sahip olan bu turistlik alan mağara ve parkları ile efsaneleşmiştir. Oldukça ilginç bir hikâyeye tanıklık eden Aynalı Mağara yapıtı, Amasya ilinde ilk gezilip görülecek yerler arasında yer almaktadır. Saraçhane Cami ise Ziya Paşa Bulvarının vazgeçilmezlerindedir. İlk ismi Şadgeldi Paşa Cami olan, bu yapı birçok onarım sürecinden geçerek günümüze kadar ulaşmıştır. Moloz taş aracılığı ile hazırlanılan Saraçhane Cami kalem işlemeleri duvarları ile mimarisine farklılıklar katmaktadır. Sizler de Amasya gezilecek görülecek yerler aracılığı ile tatil rotanıza yeni harikalar ekleyebilirsiniz.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2020 Yeni Gezi · · yenigezi