Adıyaman Müzeler Listesi

adiyaman

 

Ülkemizdeki tüm müzeleri aktarmaya şehir şehir başlamıştık daha önceki yazılardan da görebileceğinzi gibi. Büyük şehirlerin müzelerini tanıttıktan sonra alfabetik olarak tanıtmaya devam ediyoruz. Şimdi de Adıyaman’daki müzelerin listesini ve bilgilerini sunacağız; ancak Adıyaman’da sadece bir tane müze bulunmakta: Adıyaman Müzesi. Şehrin tek müzesi olduğu için oldukça fazla parçaya ve tarihi esere sahip bir müzedir burası.

 

Adıyaman Müzesi
Müzede yaklaşık 30.000 eser bulunmaktadır. Bunlardan yaklaşık 2.000 eser teşhirde segilenmektedir. Paleolitik Çağdan Osmanlı dönemine kadar devamlılık gösteren arkeolojik eser salonunda; Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Tunç Çağı, Demir Çağı, Helenistik, Roma, Bizans, İslami, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çeşitli eserler bulunmaktadır. Etnoğrafik eserler salonunda ise yörede derlenen halı, kilim ve cicim gibi el dokumaları, kadın ve erkek giysileri, gümüş takılar ile bakır eşyalar teşhir edilmektedir.

Müze; Pazartesi günleri dışında her gün saat 08 – 12 ile 13.30 – 17.30 arasında ziyaretçilere açıktır.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2014 Yeni Gezi · · yenigezi