Aksaray Müzeler Listesi

aksaray_muze

İç Anadolu Bölgesinde yer alan Aksaray, tarih boyunca birçok medeniyete başkentlik yapmıştır. Ancak şehrin şu anki değerinin tarihle pek de fazla ölçüştüğünü söyleyemeyiz. Zamanında çok fazla tarihi kalıntıya rastlanan şehirde artık o denli tarihi eser de çıkmıyor; bu yüzden şehrin sahip olduğu müze sayısı beklenenden daha az. Aksaray’da sadece bir tane müze yer alıyor: Aksaray Müzesi. Biz de bu yazımızda sizlere Aksaray Müzesi’ne ait detayları aktardık.

Aksaray Müzesi 1969 yılında Zinciriye Medresesi’nde kurulmuş ve civardan eser toplanmıştır. Daha sonra Acemhöyük, Aşıklı Höyük, Musular ve Güvercinkayası kazılarının yapılmasıyla yeni bir binaya ihtiyaç duyulmuş ve 2004 yılında yeni bir bina inşa edilmiştir. Sergilenmekte olan eserler akeramik Neolitik çağdan Osmanlı Çağı’na kadar uzanmaktadır. Akeramik Neolitik’e ait taştan aletler, obsidyenden silahlan ve kemikten aletler Aşıklı Höyük kazısından gelmiştir. Burada ölü hediyesi olarak ele geçmiş akikten kolye dikkati çeker. Neolitik seramikler ve taş aletler Musular kazısında ele geçmiştir. Güvercinkayası yerleşmase Geç Neolitik-Erken Kalkolitik çağ merkezidir. Seramik ve aletler yanında damga mühürler de vardır. Eski Tunç eserleri Acemhüyük kazısı ile satın alınan Darboğaz kaplarından oluşmaktadır. Asur Ticaret Kolonileri Çağı seramik, mühür, mühür baskıları ile çeşitli eşyalardan oluşmakta olup hepsi 1989 yılından bu yana yapılan Acemhüyük kazılarından gelmedir. Hitit eserleri satın alınan mühür, tunç silah ve seramiklerden oluşmaktadır. Geç Hitit krallığına ait taştan bir stelin alt kısmı burada korunmaktadır. Frig dönemi eserleri tunçtan bir kazanla temsil edilir. Yunan-Helenistik ve Roma çağları eserleri seremik ve cam eserleri yanında taştan mezar taşları, stel ve mimari parçalardan oluşmaktadır. Çanlı kilisisesinde bulunan ve 19. yy.a ait mumyalar, Osmanlı dönemi Hıristiyan ahaliye aittir. Hankah kazısından gelen Selçuklu ve Osmanlı dönemi seramikleri ve mezar taşları da önemli eserlerdir. Etnoğrafik eserler üst katta sergilenmektedir. 600 metrekarelik teşhir alanı bulunan müzede 16 bin kadar eser vardır. Bahçesinde sergilenen eserlerin çoğu Bizans dönemi eserleri olmakla beraber, az da olsa Selçuklu eserleri mevcuttur.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2015 Yeni Gezi · · yenigezi