Antik Şehrin Mavisi Halikarnasos Bodrum

Yaz tatilleri için uğrak yeri olan Bodrum yarımadası Muğla ilinin sınırları içerisindedir. Antik çağdan Karya Krallığının izlerini taşıyan sahil yeri şu an eğlence amaçlı yaz tatil yapmak isteyenlerin asıl uğrak merkezi.

Mavi sürgün olarak adlandıran Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın bir dönem yaşadığı Bodrum şehri sadece deniz, kum, güneş üçlüsünden oluşmuyor. Tarihi birçok yeri barındıran yer aslında Ege’nin sıcak atmosferini barındırıyor. Yöresel insanlarında Ege insanının samimi ve sıcak havası ancak şehrin kültürel gezisi ile anlaşılabilir.

Şehir merkezinin ortasında olan Bodrum Kalesi dünyanın en büyük su altı arkeoloji müzesi olup bu alanda Türkiye’deki tek müzesidir. Şehrin merkez sınırları içerisinde antik zaman içerisinde dünyanın yedi harikasından biri olan Mausoleum bulunur. Bu dünya harikasının temelleri şu an müze olarak sergilenir.

Mavinin Şehrinin Mandalinası

Bodrum sonbahar mevsiminden beri ürettiği mandalinası ile meşhur bir yerdir. Bu mandalinalı lezzetli olan şehrin yöresel tatlarında da kullanılır. Özellikle yaz aylarında ziyaret edenlerin beğendiği Bitez Dondurması mandalinalı dondurması meşhurdur.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2020 Yeni Gezi · · yenigezi