Diyarbakır Gezilecek Yerler

Mezopatamya’nın başkentlerinden biri olan Diyarbakır, hem yemek kültürü hem de yüzyıllardır toprağında taşıdığı kültürel mirasıyla turistlik alanlardan biri. Farklı kültürlerin karıştığı ve Osmanlı’dan günümüze devredilen milli miraslarıyla hayatınızda bir kereliğine de olsa gidilip görülmesi gereken masalımsı bir dünya. Mardin ve Erzurum’dan sonra en çok tarihi yerlere sahip olan Diyarbakır turlarla unutulmayacak bir dünyanın kapılarını açıyor.

Diyarbakır’da Tarihi bir Gezi

Karpuzu meşhur olan Diyarbakır, tarihe ve yemek sanatına farklı bir boyut kazandırmış. Özellikle ciğer kebabı ve geleneksel yemekleriyle tanınan Diyarbakır, aynı zamanda hanlarıyla da epeyi bir ilgi görüyor. Kervansaraylar ve hanlarıyla sizi eski zamana götürecek Diyarbakır turu, Sülüklü han, Hasan Paşa Hanı ve Deliler hanıyla çok fazla ilgi görüyor.

Surlarının manzarasıyla kendinizi 1800’lü yıllarda hissedeceğiniz, Asur ve mardin kapı kalelerle ve surlarla kaplı Diyarbakır’ın en ilgi gören yerlerinden biri. Dış kale ve iç kale olarak ikiye ayrılan Sur duvarları, sizi hanlara ve büyük Diyarbakır kalesine götürecek geniş bir tarihe sahip.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2019 Yeni Gezi · · yenigezi