Erzincan Müzeler Listesi

erzincan_muze

Müzelerini tanıtacağımız şehir bu sefer Erzincan oldu. Ülke tarihi boyunca her zaman önemli bir yere sahip olan şehirde toplam iki tane müze yer alıyor. Müzelerin ikisi de gayet büyük ve zengin eser hazinesine sahipler. Bu müzelerden biri Erzincan Müzesi, bir diğeri ise Kemaliye Ocak Köyü Müzesi. İkinci ismini verdiğimiz müze özel bir müzedir.

ERZİNCAN MÜZESİ
75.Yıl Kültür Merkezi kompleksi içerisinde Müze bölümleri de yer almaktadır. Açık hava müzesi, teşhir salonu, depolar ve idari odaların fiziki inşaatı tamamlanmış olup, hizmete hazır durumdadır. Erzincan da Bakanlığımıza bağlı hizmete açık bir müze bulunmamaktadır. Yöreden temin edilen ve çoğunluğunu mezar taşlarının oluşturduğu arkeolojik ve etnoğrafik eserler açık hava müzesinde sergilenmektedir. Müzede uzman personel bulunmamaktadır. Müze Müdürlüğünde bir bekçi ve bir şef görev yapmaktadır.
Adres: Atatürk Mah. 75.Yıl Kültür Merkezi ERZİNCAN
Tlf: 0446 214 80 21

ERZİNCAN KEMALİYE OCAK KÖYÜ ÖZEL MÜZESİ

Ocak Köyü Kemaliye İlçesi`ne yaklaşık 40 km. uzaklıkta modern ve örnek bir köydür. Ocak köyü önceleri “Şeyhler Köyü” adı ile tanınırmış. Köyün kurucusunun manevi dünyasına candan bağlı olanlar Ocak Köyü adı yerine, genelde “Hıdır Abdal Sultan Ocağı” ismini kullanırlar. Köyde bulunan “Hıdır Abdal Sultan Türbesi” bu köye manevi yönden ayrı bir önem kazandırmaktadır. Bu türbe ve çevresindeki külliye, köyün sosyal ve kültürel yönden gelişmişliğinin güzel bir örneğidir.
Ocak Köyü Özel Müzesi köy halkından Mustafa Gürer`in şahsî girişim ve katkılarıyla 21 Ağustos 1994 tarihinde kurulmuştur. Hıdır Abdal Ocağı`nı süsleyen bu özel müze, bir trafik kazasında yaşamını yitiren Mustafa Gürer`in oğlu Ali Gürer`in anısına yaptırılarak köye armağan edilmiştir. Bu müze Kültür Bakanlığı`nın denetiminde Erzincan`da kurulmuş tek özel müzedir.
İki katlı modern bir binada hizmete açılan bu müzede genelde etnografik eserler yer almaktadır. Mustafa Gürer`in özel koleksiyonundan ve Ocak Köyü halkı ile çevre köylerden bazı insanların bağışladığı çeşitli eserler bu müzede sergilenmektedir. Bu güne kadar yaklaşık 1300 adet eser, eserleri verenlerin isimleri ile birlikte müzede teşhir edilmektedir. Müzenin açık hava bölümünde Atatürk büstü ile Türk büyüklerinin kabartmalı resimleri ve harman makinesi, kağnı arabası ve tarihi taşlar yer almaktadır. Müzenin ikinci katında çok sayıda kitabın yer aldığı bir kütüphane bulunmaktadır.

Adres: Kemaliye Ocakköyü Kemaliye/ERZİNCAN
Tlf: 0446 754 40 65

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2014 Yeni Gezi · · yenigezi