Her Mevsim Başka Güzel: Tortum Şelalesi

Türkiye’nin en büyük şelalesi olarak bilinen Tortum Şelalesi UNESCO Dünya Mirası için aday gösterilen doğa eserlerinden birisi. Güzelliği ile her mevsim yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Tortum Şelalesi ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Ülkemizde de gezilecek yerler listesinde başlarda bulunan şelale Erzurum-Artvin yolu üzerinde bulunan Balıklı köyü yakınlarındaki dağda bulunuyor. Tortum Şelalesi 18. Yüzyılda yaşanan bir heyelan sonucu oluşmuştur. Erzurum ilinin Uzundere ilçesinin sınırları içinde bulunan Tortum Şelalesi görülmeye değer ender güzelliklerden birisidir.

Türkiye’nin En Güzel Şelalesi

Dünya Mirası adayları arasında bulunan ve Türkiye’nin en yüksek şelalesi olan Tortum Şelalesi dünyada sayılı çağlayanlar arasında bulunmaktadır. Eşsiz bir doğa harikası olan şelale 12 metre genişliğindeki bir alanda bulunurken yaklaşık 48 metre yükseklikten aşağı akmaktadır. İzleyenlerine akışı sırasında gökkuşağına benzer görüntüler sunan Tortum Şelalesi kartpostallık görüntüler oluşturmaktadır. Doğal güzelliği ile yılın her mevsimi ziyaretçilerin akınına uğrayan şelalenin önünde kurulan seyir terasında eşsiz manzarayı seyrederken şelalenin alt kısmına da demir korkuluklu taş merdivenlerden inilebiliyor.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2020 Yeni Gezi · · yenigezi