Kilis Müzeler Listesi

kilis_muze

Kilis, bundan yakın zaman öncesine kadar bir müzeye sahip değildi. 2012 tarihinde açılmış olan Kilis Müzesi’yle birlikte şehrin hem kalitesi hem de yaşam standartları artırıldı. Kilis’in konut mimarisini andıran bir tasarımla inşa edilen Kilis Müzesi hakkında detaylı bilgileri aşağıda sizlere sunduk. Müzede sanat eserleri yer almazken birçok tarihi esere rastlayabilirsiniz.

Arkeoloji Seksiyonu
Müzenin giriş katı arkeojik eserlerin teşhirine ayrılmıştır. Müzenin duvarlarında yer alan bilgilendirme panoları ve girişteki holde yer alan höyük maketleri ile yerli ve yabancı ziyaretçilere Kilis ve bölge tarihi ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Arkeoloji seksiyonunda sergilenen eserlerin büyük bir bölümü, Kilis Ovası’nın en büyük ve en önemli arkeolojik merkezi olan Oylum Höyük’teki kazılarda ele geçen buluntulardan oluşur. Kazılardan ele geçen buluntular, giriş katındaki üç oda ve bir salonda kronolojik olarak sergilenmektedir. Sağdan ilk odada Paleolitik ve Neolitik taş aletlerle Mezopotamya’nın Ubeyd ve Uruk kültür evrelerini temsil eden Kalkolitik Çağ’a ait çeşitli eser grupları sergilenmektedir. İkinci odada Erken Tunç Çağı’na ait mezar eşyaları, üçüncü odada Orta Tunç Çağı’na tarihlenen çeşitli eser grupları teşhire sunulurken, giriş katındaki salon Geç Tunç Çağı, Demir Çağı, Helenistik, Roma ve Ortaçağ buluntularının teşhirine ayrılmıştır.

Etnografya Seksiyonu

Kilis’i ziyaret eden turistlerin halkın geleneksel yaşama biçimini gözlemleyebilmelerine imkan sağlayan etnoğrafya bölümü Kilis Müzesi’nin 1. katında yer alır. Bu katta eyvanla birlikte, bir hole açılan altı mekan yer alır. Holün duvarlarını Kilislilerin hatıralarını yaşatan eski fotoğraflar süsler. Etnoğrafya bölümünde sergilenen geleneksel kıyafetler, ziyaretçileri yıllar öncesine götürür.

Geleneksel Kilis evinin misafir odası şeklinde düzenlenen bölümde, klasik mobilyalarla birlikte, eskiden olduğu gibi üç nesil bir arada mankenlerle canlandırılmıştır. Konağın sedirli eyvan bölümünde, Kilisli hanımların maharetlerini gösterdikleri nakış işleme geleneği çeşitli aşamaları ile sergilenir. Yatak odasının canlandırıldığ bölümde ise yöresel Kilis nakışı ile süslenen yatak örtüsü ve perdeler, altın varaklı ayna ile diğer aksesuarlar dikkat çeker.

Bir odada sergilenen göz alıcı bindallılar ile tepelik, bilezik, hamali, kemer tokası, gümüş takılar ve para keseleri gibi aksesuarlar, geleneksel Kilis kültürünün zenginliğini yansıtır.

Geleneksel Kilis evlerinin mutfak kültürü, buğday öğüten, ekmek yapan ve yemek pişiren manken kadınlarla mutfak bölümünde tanıtılmıştır. Mutfakta sergilenen bakır kaplar aynı zamanda Kilis mutfağının lezzet sırlarındandır.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2015 Yeni Gezi · · yenigezi