Malatya Darende ilçesinde sonbahar

malatya-darende

Malatya Darende ilçesinde sonbahar, Kış gelmeden güneşin tadını çıkarmak isteyenler piknik alanlarında vakit geçirirken, çocuklar da rengarenk yapraklar arasında doyasıya eğlendi. Tohma Kanyonu ve Somuncu Baba Külliyesi civarı ile turistik alanlar renk cümbüşünün yaşandığı mekanlara dönüşürken, doyumsuz manzaralar fotoğraf meraklıları için de güzel kareler yakalama imkanı oluşturdu.

Darende, Türkiye’nin Malatya ilinin ilçesi. Batısı ve kuzeyinde Sivas, doğusunda Hekimhan, güneyinde Akçadağ, Elbistan, kuzeybatısında Gürün, kuzeyinde Kuluncak ve Kangal ilçeleri bulunmaktadır. Yüzölçümü 1.540 km2dir.

İlçe topraklarını, Güneydoğu Toroslar’ın kuzeye doğru yönelmiş dağ sıraları ve bunların arasında bulunan çöküntü alanı engebelendirmektedir. Bu alanın güneyinde Nurhak Dağları’nın uzantıları bulunmaktadır. Ayrıca kuzeydoğuya doğru uzanan ve Tohma Suyu Vadisi ile kesilen bu dağlık alanda ayrı ayrı dağlar bulunmaktadır. Güneydoğu Toroslar’ın bir kolu olan Hezanlı Dağı (2.283 m.) ilçenin batısını engebelendirir.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2013 Yeni Gezi · · yenigezi