Mardin Müzeler Listesi

mardin

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Mardin, tarihi bakımdan belki de ülkemizin en zengin ülkesidir. İlk insanlığın kalıntılarının bulunduğu bölgelerden biri olan Mardin’de böylesine büyük bir değere ve öneme sahip olmasına rağmen sadece bir tane müze bulunuyor: Mardin Müzesi. Biz de bu yazımızda sizler için Mardin Müzesi’ni detaylı bir şekilde inceledik ve müzede neler olduğunu aktardık.

Mardin Müzesi :

Müzemiz 1895 yılında yapılmıştır. Mardin Müzesinde, Eski Tunç, Orta Tunç, Geç Tunç, İlk Demir Çağı, Assur, Urartu, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu, Artuklu ve Osmanlı devirlerine ait seramikler, damga ve silindir mühürler, sikkeler, kandiller, figürinler, gözyaşı şişeleri, takılar ve vazolar sergilenmektedir. Müzede arkeoloji ve etnografya sergi salonları, kütüphane, konferans ve dinlenme salonları yer almaktadır. Müze üç katlıdır:

Birinci katta; danışma yeri, konferans, sergi ve dinlenme salonları,

İkinci katta; etnografya sergi salonu, kütüphane ve eser depoları;

Üçüncü katta ise Girnevas Höyük kazısında çıkarılan kimi eserlerle, satın alınarak müzeye kazandırılan arkeolojik eserlerin sergilendiği salonlar ve idari bölümler yer almaktadır.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2015 Yeni Gezi · · yenigezi