Kahramanmaraş Müzeler Listesi

kahramanmaras_muzesi

Ülkemizin nadide şehirlerinden biri olan Kahramanmaraş’a konuk oluyoruz bu sefer. Mükemmel atmosferi, şehir mimarisi, tarihi ve diğer birçok yönüyle senede binlerce turiste ev sahipliği yapan şehirde toplam bir tane müze yer alıyor: Kahramanmaraş Müzesi. Şehirde sadece bir tane müze olmasına rağmen bu müzenin neredeyse her yönden esere ev sahipliği yaptığını da belirtmemiz lazım. Biz de bu yazımızda sizlere Kahramanmaraş Müzesinin içini detaylı bir şekilde anlattık.

KAHRAMANMARAŞ MÜZESİ

Müzenin Tarihçesi
Kahramanmaraş’ta ilk müze 1947 yılında il merkezinde Ekmekçi Mahallesi, Belediye Caddesi üzerinde yer alan 16. yüzyıldan kalma Taş Medrese diye bilinen binada kurulmuştur. Müzenin kurulma fikrini ilk kez ortaya atan ve gerçekleşmesinde mühim rol oynayan Albay H. Nuri Yurdakul olmuştur. Müze, önceleri Atatürk ve 12 Şubat kurtuluş kahramanlarına ait resimler ve diğer bazı eserleri kapsıyordu.

1957 yılından sonra arkeolojik ve etnografik eserleri de kapsamı içine alarak genişlemiştir. 1961 yılına kadar Taş Medrese’de hizmet veren müze ihtiyaca cevap veremediğinden dolayı 1961 yılında Kahramanmaraş’ın merkezindeki kalede bulunan binaya taşınmıştır. 29 Kasım 1975 yılında ise Merkez İlçe Yenişehir Mahallesi Azerbaycan Bulvarı üzerindeki yeni modern binasına geçmiş olup hala aynı yerde hizmet vermektedir.

Kahramanmaraş Müzesi’nde dört teşhir bölümü bulunmaktadır:
1- Arkeoloji Salonu
2- Taş Eserler Salonu
3- Etnografya Salonu
4- Bahçe ve Revak
1- Arkeoloji Salonu

Kapının girişindeki iki vitrinde Kahramanmaraş İli, Pazarcık İlçesi, Kelibişler Köyü Domuztepe ören yeri kazısı eserleri ve Kahramanmaraş İli, Merkez İlçesi, Hopaz Höyüğü kazısı eserleri sergilenmektedir. Bu iki vitrinin arkasında ve 1 No.lu vitrinde, Kahramanmaraş İli Türkoğlu İlçesi Gavurgölü’nde bulunan iki adet antik fil (mamut) iskeleti bulunmaktadır.

II No.lu vitrinde, il merkezine bağlı Döngel Mağarası’nda yapılan kazıda bulunan ve değişik prehistorik eserler;
III No.lu vitrinde, Geç Hitit Dönemine ait bronz taş eserler,
IV No.lu vitrinde, Demir Çağından Hellenistik Döneme kadar çeşitli keramik, Urartulara ait bronz kemer, Fenikelilere ait camlar, bronz kaplar;
V No.lu vitrinde, Hellenistik Döneme ait cam, bronz, keramik eserler;
VI No.lu vitrinde, Roma Dönemine ait aynı tipteki, cam, bronz ve keramik eserler;
VII No.lu vitrinde, Roma Dönemine ait bronz ve taş eserler;
VIII No.lu vitrinde, Bizans Dönemine ait çeşitli eserler;
İki duvar vitrininde Roma Dönemi altın takılar; bir duvar vitrininde altın Venedik sikkeleri iki masa vitrininde, Hellenistik, Roma, Bizans Dönemine ait, bronz, gümüş ve altın sikkeler; üç masa vitrininde ise, mühürler, kolyeler, yüzükler ve yüzük kaşları sergilenmektedir.

2- Taş Eserler Salonu

Genellikle Geç Hitit Dönemine ait taş steller ve Roma Dönemi heykeltraşlığı ve mezar stelleri bulunmaktadır.

3- Etnografya Salonu

18.-19. yüzyıl erkek ve kadın giysileri, bindallılar, şalvarlar, edikler, çarıklar, hapaplar (takunya), kadın süs eşyaları, erkek aksesuarları, kilimler, savaş aletleri, ahşap oymanın nadir örnekleri, Kurtuluş Savaşı kahramanlarına ait eşyalar, zengin İslâmi ve Osmanlı sikke koleksiyonu burada sergilenmektedir.

4- Bahçe ve Revak

Bahçede Roma Dönemine ait lahitler, sunaklar, mezar taşları, sütunlar, sütun başlıkları, mimari elemanlar, pithoslar ve Hitit Dönemine ait taş aslan heykeli, yine Hititlere ait hiyeroglif yazıtlı boğa heykeli, muhtelif dönemlere ait değirmen taşları sergilenmektedir. Revakta ise Geç Hitit Dönemine ait taş stellerin zengin örnekleri yer almaktadır.

Adres: Azerbaycan Bulvarı, Yenişehir Sokak, No: 43
Tel : (0344) 223 44 88
Faks : (0344) 223 44 87
Pazartesi dışında her gün 07.30-12.00/13.30-17.00 saatlerinde ziyarete açıktır.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2015 Yeni Gezi · · yenigezi