Manisa Müzeler Listesi

manisa

Ege Bölgesi’nin en önemli ve en eski yerleşim birimlerinden biri olan Manisa, birçok sayıda müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Binlerce yıllık eserlerin sergilendiği Manisa’daki müzeler, ülkenin her yerinde olduğu gibi genelde pazartesi günleri kapalı; ayrıca turistler ve yerliler arasında ücret farkı da bulunmuyor. İşte Manisa’daki müzelerin listesi ve detaylı bilgileri.

Manisa Müzesi
Yörede bulunan eserler önceleri Muradiye Külliyesi’nin medrese bölümünde depolanmaya başlanmıştır. Zamanla eserlerin çoğalması sebebiyle medrese bölümü dönemin yerel yöneticilerinin girişimleriyle 29 Ekim 1937 tarihinde müze olarak açılmıştır. Medrese bölümü de yetersiz kalınca 1972 yılındaki restorasyon çalışmalarından sonra yapılan düzenlemeyle, imarethane bölümü arkeolojik eserlere, medrese bölümü ise etnografik eserlere ayrılmıştır.

Batı Anadolu’nun çeşitli yerlerinden toplanan arkeoloji bölümündeki eserler, yöredeki eski uygarlıkların kültür ve yaşam özellikleri hakkında fikir vermeleri açısından büyük önem arz etmektedir. Müzenin diğer bir önemli özelliği, Lidya Krallığı’nın başkenti Sardes Örenyeri’nde 1958 yılından beri sürdürülen kazılarda bulunan eserlerin burada sergilenmesidir. Arkeoloji bölümünde bronz çağdan Bizans dönemi sonuna kadar lahitler, mezar taşları, mozaikler, toprak kaplar, heykeller, büstler, cam ve fildişi objeler sergilenmektedir. Ayrıca Sardes Örenyeri’nden çıkarılan eserlerin ve mozaiklerin yer aldığı Sart salonu, antik çağ altın takıları, gümüş eşyaları ve oyun takımları örnekleri ile antik çağdan Osmanlı dönemine kadar uzanan döneme ait altın, gümüş ve bronz sikkelerin yer aldığı hazine odası ayrı bir çekiciliğe sahiptir. Fakat Arkeoloji Bölümü tadilat dolayısı ile kapalıdır.
Beylikler döneminden Osmanlı dönemine, yöre halkının gelenek, görenek ve yaşam tarzına ilişkin çeşitli eşyaların sergilendiği, medrese binasında yer alan etnografya bölümünde ise giysiler, silahlar, saray ve tekke eşyaları, çini sanatımızdan çeşitli örnekler, 17. ve 18. yüzyıla ait yazma eserler ve yazı takımları, kur’an ve cüz muhafazaları ile, oyma ve fildişi kakmalarla süslü hakiki kündekari tekniği ile yapılmış Ulu Camii minber kapısı görülebilir.

Tel No : 0 236 2311071
Faks No : 0 236 2320062
Açık-Kapalı Olduğu Saatler : 08.30-12.00 13.00-16.45
Ücretler : Yabancı – Yerli : 3 TL.
**Müzemiz Pazartesi günleri kapalıdır.

Akhisar Müzesi:
Akhisar Müzesi binası, 1933 yılında Ayşe Hanım tarafından Ali Şefik Bey adına hastane olarak yaptırıldı. Aynı yıl Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışlanarak 1922 yılına kadar Ali Şefik Ortaokulu, 1994–2007 yılları arasında da Ali Şefik Öğretmen evi olarak kullanıldı.
2007 yılında müzeye çevrilmesi yönünde çalışmalara başlandı. Bu süreç sonunda müze 18 Mayıs 2012 müzeler gününde ziyarete açıldı. 6 Ağustos 2012 tarihinde ise Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katıldığı törenle resmi açılışı gerçekleştirildi. Halen Manisa Müzesi’ne bağlı olarak hizmet vermektedir. Müzede toplam 689 adet eser mevcuttur.

Tel No: 0 236 412 23 01
Açık-Kapalı Olduğu Saatler: 08.30-12.00 13.00-17.00
Ücretler: Yabancı-Yerli: 5 TL
(Akhisar Müzesi ve Akhisar Tepe Mezarlığı tek biletle ziyaret edilebilir)
*Müze Pazartesi günleri kapalıdır.

Kula Kenan Evren Etnografya Müzesi
Manisa’nın Kula İlçesindedir. 7. Cumhurbaşkanımız Kenan Evren’in Kula İlçesinde doğduğu ev kamulaştırılmış ve Etnografya Müzesi olarak düzenlenmiştir. Halen özel müze statüsü ile Kula Belediye Başkanlığı sorumluluğunda bulunmaktadır.

Tel No : 0 236 2311000
Faks No : –
Açık-Kapalı Olduğu Saatler : Belediye kontrolünde ziyaretçi alınmaktadır.
Ücretler : Alınmıyor

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2015 Yeni Gezi · · yenigezi