Osmaniye Müzeler Listesi

osmaniye_muze

Ülkemizin en küçük şehirlerinden biri olmasına rağmen sahip olduğu muhteşem doğayla her zaman en güzellerinden biri olarak anılan Osmaniye’de sadece bir tane müze yer alıyor: Osmaniye Kent Müzesi. Burası gayet büyük bir müze. Sanat eserlerine ev sahipliği yapmasa da birçok tarihi eser bulunduruyor. Biz de bu yazımızda sizlere Osmaniye Kent Müzesi hakkında detaylı bilgiler verdik.

Kent tarihe keyifli bir yolculuk…

Arasta Çarşısı: Geçmişten günümüze Osmaniye’deki meslek grupları kullandıkları malzemeler ve mankenler ile görselleştirilerek müzeyi ziyaret edenlere geçmişteki mesleklerin nasıl yapıldığını anlatıyor. Ayrıca bu çarşı içerisinde çocuk oyunları, eskiden tarımın nasıl yapıldığı, eski düğünleri anlatan bölümler de oluşturuldu.

 

Tematik olarak, Osmaniye’nin üç bin yıllık tarihi; Hititler, Roma, Abbasi, Kınık, Cebeli Bereket, Aşiretler, fırka-i İslahiye, Osmaniye’nin kuruluşu, Milli Mücadele Kahramanları, Terör Şehirleri, Siyasiler, Değerlerimiz, Camiler ve Kaleler, Coğrafya, Osmaniye’de Ekonomi, Yerel Basın bu bölümde ansiklopedik bilgiler verilerek anlatıldı.

 

Yedi Ocak Diaroma: Osmaniye’nin kurtuluşu üç boyutlu resimlerle işgalden kurtuluşa kadar Fransızların Osmaniye’yi işgali, Büyük Cami’nin minaresinin tahrip edilmesi, halkın dağlara doğru çekilmesi, Palalı Süleyman’ın Hırlağın Hanı önünde Şehit edilmesi, Rahime Hatun’un Fransız Karakolu’nu baskını sırasında şehit edilmesi ve Fransızların Ankara Antlaşması’yla7 Ocak 1922 yılında Osmaniye’yi terk etmesi anlatılmıştır.

 

Kent Müzesi Fikri Devlet Bahçeli’den
MHP Genel Başkanı ve Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli, Ankara-Beypazarı ilçesinde katıldığı bir festival sırasında, ‘Özellikle Beypazarı Kent Müzesi’ne çok hayran kaldım. İlk işim Osmaniye’de de aynısını kurmak olacak’ açıklaması üzerine Osmaniye Belediyesi harekete geçip, Kent Müzesini kısa sürede şehre kazandırdı. Müzenin açılışını ise 6 Nisan 2013 tarihinde bu önemli fikri ortaya koyan hemşehrimiz Sayın Devlet Bahçeli tarafından yapıldı.

 

Maketler: Osmaniye’de geçmişten günümüze barınak olarak kullanılan evler; çadır, huğ ev, dam ev ve konak ev maketleriyle görselleştirilerek anlatıldı.

Şor Odası: Türk kültürünün önemli mekanlarından olan şor odası ocak başı sohbetlerinin yapıldığı, hikayelerin anlatılarak, türkülerin söylendiği mekan olarak aslına uygun düzenlendi.

 

Ücretsizdir
Pazartesi hariç her gün saat:10.00 ile 19.00 arası ziyaretçilere açıktır.

 

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2015 Yeni Gezi · · yenigezi