Türkiye’nin En Gizemli Bölgelerinden Mezopotamya

Gerek kültürel çeşitliliğe, gerekse de sahip olduğu birbirinden farklı yemekler ile birlikte adeta keşfedilmemiş bir hazine olarak görülebilecek Mezopotamya Bölgesi, son dönemlerde ziyaretçi akınına uğramaya devam ediyor. Özellikle de Mardin bölgesindeki çeşitli Süryani kiliselerinin ve Ezidi tapınaklarının da burada bulunması, Mezopotamya’yı çok farklı bir noktaya getiriyor. Diyarbakır ise daha çok surları ile ve eşsiz tarihi ile tüm dikkatleri üzerine çeken şehirlerden bir tanesi olarak görülebiliyor. Ayrıca Mezopotamya kültüründe yer alan birbirinden lezzetli ızgara çeşitleri; damak tadınıza tamamen hitap edebilecek türdendir. Türkiye’nin en gizemli bölgelerinden bir tanesi olarak bilinen Mezopotamya bölgesi, adeta devasa bir inanç deposudur da diyebiliriz. Dünyanın ilk medresesi ve üniversitelerinin de burada bulunması, bölgeyi çok ayrı bir değere sahip kılıyor.

Dilerseniz buradaki tüm tarihi eserleri yaklaşık olarak 1 hafta içerisinde rahatlıkla gezebilirsiniz. Ancak il sayısını arttırırsanız, bu süreyi bir miktar daha arttırmanız gerekeceğini söylemek mümkündür. Mezopotamya bölgesi düzlük olduğu için çok rahat bir ulaşıma sahiptir.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2018 Yeni Gezi · · yenigezi