Aspendos Antik Kenti

Antalya Serik ilçesi Belkıs köyünde bulunan ve M.Ö. 10. Yüzyılda Akalar tarafından kurulan antik kenttir. Biri büyük biri küçük iki tepe üzerine kurulan kent önemli bir ticaret yolu üzerinde olduğundan dolayı her çağda ele geçirilmek istenen gözde bir kent olmuştur.

Antik Kentin Hikayesi

Kentin en önemli yapısı Aspendoslu Theodorus’un oğlu Zenon’un yaptığı ve antik tiyatrolar arasında en iyi şekilde korunarak günümüze ulaşan Antik Tiyatrodur. Kentin yerli tanrıları ve imparator ailesine sunulan tiyatronun mitolojik öyküsüne göre Aspendos Kralı kızını kime vereceğini bilemediği için “Kim halkımız ve kentimiz için en yararlı şeyi yaparsa kızımı ona vereceğim” demiştir. Bunun üzerine mimarlardan birisi kente çok uzaklardan su getirmeyi sağlayan su kemerleri yapmıştır ve su sorununu çözdüğünden dolayı kral kızını bu mimara vermek istemiştir. Ancak kralın kızı babasını tiyatroyu bir kez daha görmeye zorlar. Kral ve kızı en üste çıkıp tonozlu galerinin olduğu yerde gezinip tartışırlarken tiyatronun mimarının orkestrada kraldan habersiz “kralın kızı benim olmalı, kralın kızı benim olmalı” diyerek mırıldandığını duyarlar. Kral Zenon’un neyi başardığını anlamıştır, bu akustiği verebilen mimar her şeyi başarabilir diyerek kızını tiyatronun mimarına verir, düğünleri de tiyatroda yapılır.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2019 Yeni Gezi · · yenigezi