Efes Artemis Tapınağı

Efes Artemis Tapınağı İzmir’e 50 km. uzaklıkta Efes’te bulunmaktadır. Diana Tapınağı olarak da bilinen Artemis Tapınağı ilk anıtsal mermer tapınaktır ve M.Ö. 550 yıllarında tamamlanmıştır. Tapınaktan bugün geriye sadece iki mermer parçası kalmıştır. Ama Beleur yakınlarından getirilen mermerlerle yeniden inşa edilmiştir.

M.Ö. 550 yıllarında altın çağını yaşayan ve hızla gelişen Ephesos kenti, tanrıçaları Artemis’e o zamana kadarki en büyük tapınağı yapmak istemişler. Samos’daki Hera Tapınağını dahi aşan bir zenginliği, görkemi ve güzelliği kurmayı hedefledikleri Efes Artemis Tapınağı Yunan mimarlığı için de bir kilometre taşı olur ve zamanını aşan bir teknoloji kullanması nedeniyle halen dünya çağında büyük bir hayranlık uyandırmaktadır.

Tapınağın Mimarisi

Tapınağın mimarları Chersiphron, Metagenes ve Samos Hera tapınağının inşasında adını duyuran Theodoros’tur. Yapı zaman içerisinde Pheidias, Polycleitus, Kresilas ve Phradmon tarafından yapılan bronz heykellerle süslenmiştir.

Tapınak M.Ö. 356’da adını ölümsüzleştirmek isteyen Herostratus tarafından yakılır fakat daha sonra yeniden onarılır. Ardından 262 yılında Gotlar tarafından yıkıldıktan sonra ise bir daha onarılmamıştır.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2019 Yeni Gezi · · yenigezi