Beylerbeyi Sarayı

1861 – 1865 yıllarında Sultan Abdülaziz tarafından mimar Sarkis Balyan’a yaptırılan saray kompleksidir. İstanbul’un Beylerbeyi semtinde bulunan kompleks,  Yazlık Saray, Mermer Köşk, Sarı Köşk, Ahır Köşkü ve iki küçük deniz köşkünden oluşur. Yapımı süresince 5000 kişi çalışmış ve işçilerin motivasyonlarını artırmak için müzisyenler tarafından sürekli müzik çalınmıştır.

Beylerbeyinde bulunan sarayın kurulduğu alanın yerleşim alanı olarak kullanılması Bizans dönemine kadar uzanır. 2. Konstantinos’ un diktirdiği haçtan ötürü bu bölgeye İstavroz (Stavroz) adı verilmişti.

Sarayın Bölümleri

Harem ve Mabeyn – Hümayun dairelerinden oluşup, üç giriş, altı büyük salon 24 oda ve 1 banyodan oluşan dikdörtgen bir yapıdır. İç dekorasyonda Sultan Abdülaziz’in deniz tutkusundan dolayı sarayın tavanlarındaki bazı çerçeve ve kartuşların içine deniz ve gemi temaları işlenmiştir. Üç katlı olan Sarı köşkte de her katında birer salon ve ikişer oda bulunmaktadır. Yazlık saray olarak kullanılan sarayda merkezi tertibat ve mutfak bulunmamaktadır. Yemekler karşıdan özel bir sandalla getirilmektedir. Ahır köşk ise padişahın atlarının bakımı için yapılmıştır. Bugün Saray müze olarak kullanılmaktadır.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2019 Yeni Gezi · · yenigezi