Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehri, Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde bulunup Kapadokya bölgesinde gezilebilir alanı en geniş olan yeraltı şehridir. 1963 yılında tesadüfen bulunmasının ardından 1965’de turizme açılmıştır.

Roma ve Bizans İmparatorluklarının izleri daha yoğun olsa da Derinkuyu Yeraltı şehrinin geçmişi Asur kolonilerine kadar uzanır. Toplam 214 basamakla inilen, 8 kattan oluşan Derinkuyu yer altı şehri Kapadokya’nın en büyük yeraltı şehridir ve 20 binden fazla kişiyi barındırabilecek kapasiteye sahiptir.

Yeraltı Şehrinin Yapısı 

Yeraltı şehrinde derinlik 70.00 m. – 85.00 m. arasında değişmekle birlikte şehir 52 su kuyusu ve havalandırma bacasına sahiptir. Ziyarete açık alanlarda kiler, yemekhane, kilise, şaraphane, misyonerler okulu, çalışma odaları, ve mezar odası bulunmaktadır. Kısaca bir topluluğu içinde barındıracak ve ihtiyaçlarını karşılayacak tüm mekanlara ve olanaklara sahiptir. Aynı zamanda yeraltında yakın zamana kadar faal olan dünyanın en eski akıl hastanesi mevcuttur.

Yeraltı şehri 8 kattan oluşmasına rağmen muhteşem bir doğal havalandırmaya sahiptir. Hatta bu özelliğinden dolayı şehrin uzaylılar tarafından yapılmış olabileceğini bile iddia edenler olmuştur.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2019 Yeni Gezi · · yenigezi