Diyarbakır’da Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tarihi kentlerinden birisi olan Diyarbakır, özellikle kültür turizmi kapsamında birçok önemli mekana sahip. Osmanlı Döneminde Türk topraklarına katılan kentte, eski dönemlerden kalma birçok yer var. Bunların başında ise elbette Diyarbakır Surları geliyor. Bu eserin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Ancak binlerce yıllık bir mazisi olduğu söylenmekte. Kenti tamamen çevreleyen yapı, UNESCO koruması altında.

Şehrin Silvan ilçesinde yer alan Malabadi Köprüsü, Ortadoğu ve Balkanların en geniş kemerli köprüsü olarak biliniyor. Halen sapasağlam ayakta ve kullanılıyor. Buna ek olarak 10 gözlü köprü bir diğer tarihi eser. Bu şehrin yetiştirmiş olduğu en önemli fikir adamlarından olan Ziya Gökalp’ın evi de ziyaret edilebilir. Bu yapı, klasik bir Diyarbakır evi formatında inşa edilmiş ve dört mevsimlik olarak tasarlanmış. Türk şiirinin en usta kalemlerinden birisi olan Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi de ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Ayrıca Osmanlı Devleti’nin büyük komutanlarından olan Özdemiroğlu Osman’ın mezarı da bu şehirde yer almakta.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2019 Yeni Gezi · · yenigezi