Görülmesi Gereken Selçuklu Eserleri

Osmanlı Devleti’nden önce Anadolu’da faaliyet gösteren Türk Devleti Anadolu Selçukluları, birçok eseri bu toprakları kazandırdı. Bu yapıların bir kısmı halen ayakta. Kültür turlarına meraklı olan kişiler, bu mimari yapıları ziyaret edebilirler. Anadolu’da yapılan ilk darüşşifa olarak bilinen Kayseri Gevher Nesibe Hatun, son derece göz kamaştırıcı bir eser.  Alay Han ise İkinci Kılıçaslan zamanında  inşa edilmiş. Günümüzde Kayseri ile Aksaray arasında yer alıyor. Birden çok yapının iç içe geçtiği bir mimari tarza sahip olan külliyelerden birisi, Divriği’de yapılmış. Bu eser Anadolu’daki ilk külliye olma özelliğine sahip.

Ahlat Ulu Kümbet, Bitlis il sınırları içinde yer alıyor. Halen tüm ihtişamı ile ayakta bulunuyor. Yaşadığımız coğrafyanın en büyük medresesi olan Erzurum Çifte Minareli Medrese, oldukça güzel bir yapı. Konya Alaeddin Cami ise en eski Selçuklu camisi unvanına sahip. 1155 yılında yapımına başlanmış ve 1219 yılında tamamlanmış. Halen ayakta olan Sivas Ulu Cami ise tarihe meraklı olan kişilerin görmesi gereken bir diğer önemli eser.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2019 Yeni Gezi · · yenigezi