Elazığ’da Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en güzel kentleri içinde olan Elazığ, hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir şehir. Tam bir yarımada olan Elazığ’da görülmesi gereken ilk yer ise Harput. Şimdiki şehir merkezini biraz üstünde kalan bu belde, tarihi bir alan. Artuklular tarafından kurulduğuna inanılıyor. Belde içinde görülmesi gereken birçok tarihi yapı var. Harput  Kalesi, halen ayakta ve restorasyon çalışmaları devam ediyor. Eğik minaresi ile Pizza kulesini arındıran camiyi de mutlaka ziyaret etmek lazım. Harput Evleri ise klasik Osmanlı – Türk mimarisinin en güzel örnekleri içinde bulunuyor.

Kentin çevresinde yer alan doğal güzellikle büyük bir ilgi görmekte. Şehir merkezine sadece 25 km uzaklıkta olan Hazar Gölü, özellikle yaz aylarında çok kalabalık. Sadece Elazığ’dan değil, çevre illerden de buraya akın eden birçok kişi var. Zaten gölün çevresinde hem yazlık hem de çok sayıda konaklama yeri bulunuyor. Keban Çırçır Şelalesi ise muhteşem doğal güzellikleri ile dikkat çekmekte ve ziyaretçi akınına uğramakta.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2019 Yeni Gezi · · yenigezi