Eski Bir Osmanlı Şehri; Üsküp

Vardar nehrinin iki yanına kurulmuş eski bir Osmanlı kenti olan Üsküp tarihiyle, doğal güzellikleriyle, kendine özgü yemekleriyle mutlaka gezilip görülmesi gereken, eski ile yeninin harmanlandığı çok şirin bir beldedir. Üsküp’te eski Osmanlı’dan bir çok izler bulmak mümkündür. Başta Vardar Nehri üzerine inşa edilen meşhur Taşköprü karşılar sizi. Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılan köprü Üsküp’ün eskiden bir Türk şehri olduğunun kanıtı gibidir.

Üsküp’te Türk Mahallesi

Taşköprü bir ucu eski Türk mahallesi ve çarşısına, diğer ucu ise şehrin modern meydanına çıkan tarihi bir köprüdür. Üsküp’ün merkezi olan bu meydanda Avrupa’nın modern yapısının havası da görülür. Makedonlar, Türkler ve Arnavutlar başta olmak üzere farklı din ve dillerden insanların birlikte yaşadıkları yerdir.  İkinci dünya savaşına kadar birlik içinde yaşayan, sokaklarında bir arada oynayan Müslüman ve Hristiyan çocukların bir papaz veya hoca geçtiğinde oyunlarına ara verip selam verdiklerini o devirde yaşayan büyüklerden dinliyoruz. Tefeyyüz ilkokulu’da yüz yılı aşan tarihi ile Üsküp’lü Türk çocuklarının hala okuduğu bir okul olarak faaliyetine devam ediyor. Eski bir Osmanlı kenti olan Üsküp nostaljik havasını hiçbir zaman yitirmiyor.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2020 Yeni Gezi · · yenigezi