İnsanın Tarihle Yüzleştiği Yer Göbeklitepe

Şanlıurfa’nın Örencik köyü yakınlarında yer alan şehre yirmi kilometre mesafede ki tarihin bilinen ilk tapınağı Göbeklitepe Mısır piramitlerinden 7500 yıl daha eski. Yapımı MÖ 10000 yılına dayanan ve insanlık hakkında her şeyi yeniden düşünmeyi sağlayan arkeolojik çalışma buğdayın da atası. 1995 yılında kazı çalışmalarının başladığı Göbeklitepe gün yüzüne çıktı ve 2019 yılı ülkemizde Göbeklitepe yılı ilan edildi. 2011 yılında UNESCO dünya miras geçici listesinde yerini alan Göbeklitepe tapınağı dünyada bilinen hem en eski hem de en büyük tapınak olma özelliğine sahip.

Geçen yıl ortalama bir buçuk milyon turistin ziyaret ettiği Göbeklitepe için turist hedefi 10 yıl içinde 10 milyon turist ziyareti. İnsanın tarih ile yüzleştiği Göbeklitepe en fazla Amerikalı, Avrupalı ve Koreli ziyaretçilere ev sahipliği yapıyor. Tarımın, dinin, mimari ve medeniyetin başlangıç noktası kabul edilen Göbeklitepe her yıl artan ziyaretçi sayısı ile hedef ülkelere de tanıtılmaya çalışılmakta. Tarihin başladığı yerin bundan sonra ki turist profilini Çin ve İtalyanların oluşturması bekleniyor.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2020 Yeni Gezi · · yenigezi