Hatay Mutfağında Ki Tescilli Ürün Sayısı Arttırılacak

7 bölgeden seçilen 200 yemeğin yurt dışında bulunan en prestijli Türk restoranlarında tanıtımı konsepti ile 2020 yılı Türk Mutfağı yılı seçilmişti. Bu bağlamda Hatay’ı ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy tescilli ürün sayısını arttırmayı hedeflediklerini söyledi.  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ‘Türkiye’nin UNESCO tarafından tescilli 3 şehri var Gaziantep, Hatay, Afyonkarahisar. Tescilli şehirlerimizin de kendilerine özgü tescilli ürünleri var, Hatay’da olduğu gibi bizler tescilli ürün sayısını nasıl arttırabiliriz, buranın mutfağını daha çok nasıl tanıtırız bunlarla ilgili görüşmeler yapıyoruz’ dedi.

Türk mutfağının yalnız lezzetin hâkim olduğu bir kültür olmadığını dile getiren Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, şöyle devam etti: “hem Türk mutfağından hem gastronomiden gelir elde etmek için ürün tedarikinin, malzeme tedarikinin markalaşması ve standardize edilmesi gerekiyor, daha sonra nitelikli şefler ön plana çıkıyor. Sonra bunların sunulacağı mutfaklar ve ortamın oluşması gerekiyor. Bu dörtlü sac ayağının hepsi bir araya geldiğinde ancak o zaman gastronomiyi ekonomiye çevirebiliyor ve gelir elde ediyorsunuz’ dedi.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2020 Yeni Gezi · · yenigezi