Kars Müzeler Listesi

karz_muzeler

Ülkemizin doğudaki en uç sınırı olan Kars, içinde sadece bir tane müze barındırıyor: Kars Müzesi. Şehir oldukça eski bir tarihe sahip olduğu için Kars Müzesi de elinde birçok tarihi eseri barındırmayı başarmış. Oldukça büyük olan müzenin sizi tarihte yolculuğa çıkaracağı kesin.

KARS MÜZESİ TARİHÇESİ

Kafkaslardan Anadolu’ya girişte ilk yerleşim merkezi olma özelliğini taşıyan Kars Şehri bir çok uygarlığın geçişine tanıklık etmesi sebebi ile binlerce yıldan bu yana iskan edilmiş antik bir yerleşim merkezi özelliğine sahiptir. İpek yolu üzerinde yer alan antik Anı Ören Yerinin ve bölgedeki yoğun Arkeolojik yerleşmenin oluşturduğu taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarının korunması ihtiyacını karşılamak üzere ilk olarak 1959 yılında Vilayet konağında Müze Memurluğu kurulmuş, daha sonra bölgeden toplanan eserlerin çoğalması sebebiyle 1964 yılından 1978 yılına kadar Kümbet camii olarak da bilinen “Havariler Kilisesi” Müzeye dönüştürülerek sergileme yapılmış, nihayet 1978 yılında İstasyon mahallesinde yeni yapılan modern Müze binası 1981 yılında hizmete açılmıştır. Modern Kars Müzesi günümüzde Arkeolojik, Etnografik ve Taş eserlerin sergilendiği önemli Müzelerimiz arasında yer almaktadır.

ARKEOLOJİ SALONU

– Paleolitik (yontma taş çağı) dönem eserleri

Taş El Baltaları ve Dinozor Kemiği

– Eski tunç çağı eserler

– Eski tunç çağı madeni eserleri

– Urartu dönemi eserleri

– Sikkeler

– Roma ve bizans dönemi eserleri

– Hristiyanlık dönemi eserleri

– Pithoslar (zahire küpleri)

– Selçuklu dönemi eserleri

– Taş eserler


ETNOGRAFYA SALONU

– Yöresel yün dokuma aletleri

– Osmanlı kaftanları

– Gümüş kafkas kemerleri

– El Yazma eserler

– Mühürler

– Bakır mutfak kapları

– Semaver ve Şamdanlar

Etnografik eser sayısı: 1254

Arkeolojik eser sayısı: 2014

Sikke sayısı : 4152


KAZIM KARABEKİR PAŞA’YA AİT VAGON

Kars’ın kurtarıcısı 15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir Paşaya 13 Ekim 1921 Kars Antlaşması için şehrimize gelen Rus Generalleri tarafından hediye edilen Beyaz Vagonu Kazım Karabekir Paşa Kolordu Komutanlığı yaptığı yıllarda Kars – Erzurum arasına özel vagonu olarak kullanılmıştır.

Kars Müzesi bahçesinde yer alan 13 metre uzunluğundaki Beyaz Vagonun iç mekanı salon, dinlenme odası, yemek odası ve banyo kısımlarından oluşmaktadır.

İletişim
Tel: (+90-474) 212 38 17
Ziyarete açık saatleri: 08.30-12.30 / 13.30-17.00
Ziyarete açık günler: Pazartesi hariç her gün

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2014 Yeni Gezi · · yenigezi