Kuşadası Milli Park’a Gittiniz Mi?

Aydın ilinin Kuşadası ve Söke ilçelerinin ortasında bulunan Milli Park, tarihi değerlerimizden bir tanesi olarak bilinmektedir. Bölgenin Milli Park adını alıp, ziyaretçilere açılması ise 1966 yılında gerçekleşen bir olaydır.

Samsun Dağı’nın Ege Denizi’ne doğru uzandığı noktada şekil alan Dilek Yarımadası, Türkiye’nin en güzel manzaralarından bir tanesine sahip olması ile bilinmektedir. En temiz plajlardan da birine sahip olan bölgede bulunan Milli Park, yaz aylarında her gün yüzlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Büyük Menderes Deltası ile birleşen deniz nedeniyle tatlı ve tuzlu suyun bir arada bulunması Milli Park’ın en güzel özelliklerinden bir tanesidir. Böylece bünyesindeki biyolojik çeşitlilik artan Milli Park pek çok canlıya da ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan bir tanesi de nesli tükenmeye çok yakın olan Tepeli Pelikanlardır. Milli Park, tepeli pelikanların en önemli kuluçkalama alanlarından biri olarak bilinmektedir ve koruma altındadır.

Milli Park’ın tarihine baktığımızda ise M.Ö 9.yüzyılda İyonya’nın toplantı yeri olarak kullanıldığını görüyoruz. Yani tarihi açıdan da büyük bir öneme sahiptir.

Yorum Yap

Giri to post comment.

Copyright © 2018 Yeni Gezi · · yenigezi