Mersin gezilecek yerler

mersin-gezilecek-yerler

Mersin gezilecek yerler, Mersin’de halkının macerası çok eski zamanlara uzanıyor. Akdeniz’in en sulak ve verimli topraklarından olan Çukurova, toprağı işlemeyi öğrenen insanlığın ilk yerleşim yerlerinden biriydi. Üstelik tarıma elverişli bu ovanın hemen yanıbaşında ormanlar başlıyordu.

Antik çağdaki adı Kilikia olan Mersin de insan yerleşimi Yeni Taş Çağı’na kadar uzanıyor. Henüz Yunanistan, Ege adaları ve Avrupa kıtasında bilinmezken, İ.Ö. 3000 yıllarından başlayarak bakırın ergimesi sırasında kalay katarak sert ve dayanıklı bir alaşım olan bronzu elde eden yöre insanı tarım araçları ve kullanım eşyaları ile silah yapmayı biliyordu.

Eski Kilikia bölgesini kapsayan Mersin ili bu uzun tarihin ve farklı kültürlerin izlerini taşıyor. Mersin’in ilk kentsel yerleşimi olarak kabul edilen kente ait çok az bulgu var. Höyükte yapılacak arkeolojik çalışmaların hem Mersin ve Kilikia hem de uygarlık tarihini aydınlatmak için önemli bilgiler sağlayacağına inanılıyor. Çok eski tarihsel dönemde önemli bir kent olan Mersin zamanla bu özelliğini yitirmiş. 1800’lü yılların ortalarına doğru yeniden kentleşme başlamış. Bu dönemde yeniden bir liman kenti olan Mersin bereketli Çukurova’nın ve karayolu ile bağlı olduğu İç Anadolu’nun tarım ürünlerinin Avrupa’ya ihraç edildiği kent olarak önem kazanmış.

*Mustafa Erim Mersin Kent Tarihi Müzesi
*Taçucu Arslan Eyce Amphora Müzesi
*Nusrat Mayın Gemisi
*Müzeler ve Örenyerleri
*Camiler, Kiliseler
*Mağaralar
*Yat Limanları
*Yaylalar
*Kuş Gözlem Alanı
*Sportif Etkinlikler
*Anıtlar, Meydanlar
*Bedestenler
*Çeşmeler
*Kaleler, Hisarlar ve Tabyalar
*Anıt Ağaçlar
*Orman Kampları
*Plajlar
*Sanat, Kültür ve Eğlence

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2013 Yeni Gezi · · yenigezi