Panama’da gezilecek yerler

panama

Panama 1903 yılına kadar Kolombiya topraklarının içerisinde idi. Panama Kanalı’nın inşa edildiğini öğrenip üzerinde söz sahibi olmak isteyen Amerika Birleşik Devletleri, ülkede çıakrdığı bir iç savaş ile Kolombiya’dan ayırdıktan sonra kanal inşasını kendi üzerine devraldı ve 15 Ağustos 1914 tarihinde resmi olarak ticari gemilere açtı. Yapılan anlaşmaya göre kanal ve kanalın her iki tarafındaki 10 millik alan Amerikan kontrolü altında olacaktı Uzun bir süre oradan gelen tüm gelirlerin tek sahibi olan Amerika, 1979 yılında kanalı Panama’ya devretti ancak 1989′da baba Bush yönetimindeki hükümet, kanalı geri kazanmak adına “demokrasi getirme bahanesiyle” Panama’yı işgal kararı aldı.

2000 yılına kadar kanalı tekrar elinde bulundurduktan sonra yeni bir anlaşma ile de bölgeden çekilmeyi kabul etti. Günüzde kanal Panama devletinin kontrolünde.

Panama Kanalı’nın yapımına 1880 yılında başlanmış ve 1914 yılına dek Panama City ile Colón şehirleri arasındaki 80 kilometrelik, tepelerle kaplı yağmur ormanları kazılmak durumunda kalınmış. Yapımında tam 80000 işçi görev almış ve bunların yaklaşık 30000′i çeşitli hastalıklardan hayatını kaybetmiş. Kanal günümüzde tüm ülke ekonomisinin tam üçte birini oluşturuyor.

Hong Kong’tan sonra dünyada en çok offshore-kayıtlı şirkete ev sahipliği yapan ikinci ülke. Dünya üzerinde halen çalışmakta olan en eski tren yolu burada. Panama City ve Colon şehirleri arası sefer yapıyor. Panama City şehir sınırları dahilinde yağmur ormanları barındıran tek başkent.

Panama’da gezilecek yerler ise,

San Blas Adaları, Panama City, Çiçekler Vadisi, Barú Yanardağı, Archipelago de las Perlas(İnci Adaları) Isla Contadora, Bocas del Toro

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2013 Yeni Gezi · · yenigezi