Ordu Müzeler Listesi

ordu_muze

Doğu Karadeniz’in başlangıcı olarak kabul edilen Ordu’da maalesef pek fazla müze yoktur. Tarihi bakımdan da çoğu dönem kırsal alan olarak bırakılan Ordu’da sadece bir müz var: Paşaoğlu Konağı – Etnografya Müzesi. Bu müzenin bazı kayıtlarda Ordu Müzesi olarak geçtiğini de görebilirsiniz. Biz de bu yazımızda sizlere Ordu Müzesi hakkında detaylı bilgiler sunduk.

Paşaoğlu Konağı (Etnografya Müzesi)
Ordu Müzesi, il merkezinde Selimiye Mahallesinde (Boztepe yolu üzerinde) bulunmaktadır. İlimizdeki tescilli eserler arasında son derece zengin bir taş işçiliğine sahip konak 1896 yılında Paşaoğlu Hüseyin Efendi tarafından yapılmıştır. Bahçesi ile birlikte 625 m2 bir alanı kapsamaktadır. Taşları Ünye ilçesinden, ahşap malzemesi Romanya’dan getirtilmiş, İstanbul’dan getirtilen usta yapım işini üstlenmiştir.19. yy. sivil mimarimizin en güzel örneğini teşkil eden konak, zemin ile beraber üç katlıdır. Konak, birinci ve ikinci katı ayıran silme ile beraber, binanın köşelerinde yer alan başlıklı ve kaideli sütunlar, motifle konsollarla desteklenen, söve taşlı ve üstü saçaklı pencereleri taş işlemeciliğinin en güzel örneklerinden olup, ilimizdeki tescilli eserler arasındadır. Bahçe duvarı, merdivenler, balkon ve çatı kenarlarındaki işlemeli taş korkuluklar binanın görünüşüne değer katmaktadır. . Konağın bahçesinde fıskiyeli bir havuz ve günümüzde ahşap örtü altına alınmış orijinal taş ocak bulunmaktadır. Tavanlar ahşap kaplama olarak yapılmıştır. Konağın üst katındaki sofanın ahşap tavanı kağıt üzerine yağlıboya desenlerle süslenmiştir. Tavanın ortasında baklava şeklinde bitkisel motifler vardır. Köşelerdeki madalyonlar içine çeşitli manzaralar resmedilmiş, banyoda desenli çiniler kullanılmıştır. Paşaoğlu Konağı; Kültür ve Turizm Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından 1982 yılında kamulaştırılmış, 1987 yılında onarımı tamamlanan konak “Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi” olarak hizmete açılmıştır.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2015 Yeni Gezi · · yenigezi