Sakarya Müzeler Listesi

sakarya_muze

Marmara bölgesinde yer alan ve bir diğer adı da Adapazarı olan şehrimiz Sakarya, bir milyona yakın bir nüfusa sahiptir. Bu kadar kalabalık bir şehir olmasına rağmen Sakarya’da maalesef pek fazla müze bulunmuyor. Sadece iki tane müze bulunduran Sakarya’da yeni müzeler açılması en büyük temennilerimizden bir tanesi iken şehirdeki müzelerin de Sakarya Müzesi (bir diğer adıyla Atatürk Evi) ve Kuvayi Milliye Müzesi olduğunu belirtelim. İşte o iki müzenin detaylı bilgileri.

Sakarya (Atatürk Evi) Müzesi (Merkez)
Sakarya Semerciler Mahallesi, Milli Egemenlik Caddesi’nde, İstasyon karşısında bulunan Sakarya Müzesi’nin bulunduğu bina, 1910–1915 yıllarında Askerlik Şubesi Başkanı Binbaşı Baha Bey tarafından yaptırılmıştır. Sonraki yıllarda Atatürk’ün yakın arkadaşlarından Milletvekili Hasan Cavit Bey tarafından satın alınmıştır. Atatürk 17 Haziran 1922’de bu evde annesi Zübeyde Hanım ile buluşmuş ve üç gün kalmıştır.

Zemin kat ile birlikte üç katlı olan bu yapı 1967 depreminde büyük hasar görmüş, Kültür Bakanlığı tarafından 1983 yılında kamulaştırılmış ve aslına uygun olarak restore edilmiştir. Yeniden betonarme olarak yapılmış, dış cepheleri ahşap kaplanmıştır. Restorasyon sonrasında 1993 yılında Sakarya Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

Müzenin zemin katında yönetim büroları, kalorifer dairesi bulunmaktadır. Birinci katta müdür odası ve 85 m2 genişliğinde bir sergi salonu, ikinci katta 50 kişilik bir konferans salonu bulunmaktadır.

Müzenin arkeoloji ve etnografya seksiyonları bulunmaktadır. Arkeoloji seksiyonunda Prehistorik Çağ, Roma ve Bizans dönemlerine tarihlenen, yörede bulunmuş eserler sergilenmektedir. Bunların arasında yassı baltalar, pişmiş topraktan yapılmış kap kaçaklar, cam şişeler ve madeni eserler bulunmaktadır.

Etnografya bölümünde ise Bursa, Konya, Tokat müzeleri ve Ankara Etnografya Müzesi’nden seçilerek buraya gönderilen Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi eserlerine yer verilmiştir. Etnoğrafik eserler arasında kesici ve ateşli silahlar, bakır eşyalar, çeşitli mühürler, el işlemeleri bulunmaktadır. Ayrıca Atatürk’e ait bazı eşyalar da burada bulunmaktadır.

Müze bahçesinde Sakarya yöresinde bulunan Roma ve Bizans dönemi mimari parçaları, mezar taşları, sunaklar, kitabeler, steller, erzak küpleri sergilenmektedir.

Semerciler Mahallesi, Milli Egemenlik Cad.
Tel: (0264) 277 36 68
Faks(0264) 274 25 15

Kuvayi Milliye Müzesi (Geyve)
Sakarya Geyve ilçesinde bulunan Kuvayi Milliye Müzesi, İl Özel İdaresi yönetimindedir. Müze 30 Ekim 1989 tarihinde açılmıştır.

Müzede Mondros Mütarekesi’nin imzalandığı 30 Ekim 1918 ile TBMM’nin açıldığı 23 Nisan 1923 tarihleri arasını kapsayan döneme ait belge, fotoğraf ve kitaplar sergilenmektedir. Ayrıca müzede sergilenen eserlerin büyük bir bölümü ilk Kuvayi Milliye Genel Komutanı ve Garp Cephesi Komutanı General Ali Fuat Cebesoy’un belge, fotoğraf ve anı eşyalarıdır. Bu eşyalar General Ali Fuat Cebesoy’un ailesi ve yeğeni Ayşe Sarıalp tarafından buraya bağışlanmıştır.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2015 Yeni Gezi · · yenigezi