Rize Müzeler Listesi

rize_muze

Karadeniz’in en büyük ve en önemli şehirlerinden biri olan Rize’de toplam 3 tane müze bulunmaktadır. Bu müzelerde genellikle tarihi eserler sergilenirken sanat sergilerinin kısa dönemli olarak açık tutulduğunu, zamanlarını takip etmeniz gerektiğini belirtelim. Biz de bu yazımızda sizlere Rize’deki müzelerin bir listesini, bunun yanı sıra o müzeler hakkında detaylı bilgileri sunduk.

Rize Müzesi ( Sarı Ev )
Kültür Bakanlığı tarafından yenilemesi yaptırılan “Sarı Ev” 27.06.1998 tarihinden itibaren müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Şehir merkezinde bulunan ve sivil mimari örneği olan ev 19.yy. sonlarında inşa edilmiştir. Bir zemin ve iki normal kattan oluşmaktadır. Zemin katı sergi salonu olarak kullanılmaktadır. Birinci katı idare odaları olarak, ikinci kat ise teşhir salonu olarak kullanılmaktadır. Rize müzesinde; 76 arkeolojik eser, 594 sikke, 1129 etnografik eser olmak üzere toplam olmak üzere toplam 1799 eser bulunmaktadır.
Adres: Müftü Mah. Kirazlık Sok. No:2 – Rize
Tel: 0 (464) 213 04 29

Çaykur Çay Müzesi

Çay-kur, Bölge, Ülke ve Dünyadaki çay kültürünü oluş-turduğu çay müzesinde sergileyecek. Başbakan Erdoğan tarafından açılışı yapılacak çay müzesinde paha biçi-lemeyecek eşyalar yer alıyor.

Bir ilke daha imza atan Çay-kur, tarihi öneme sahip olacak Çay müzesini hayata geçiriyor. Cumhuriyet meydanı Müze müdürlüğü yanındaki tarihi iki katlı Rize evini müzeye dönüştüren Çay-kur, burada Çay imalatında kullanılan aletlerin sergilendiği çay teknoloji müzesi ile bölge,ülke ve Dünyadaki çay içme ve demleme tekniklerinin yer aldığı çay kültürü müzesi oluşturdu.

Sürüp gelen çağlardan çağlara medeniyetlerin günümüze taşınması varlıkların ,kültürleriyle yaşam biçimleriyle olduğunu ifade eden Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce, “Kültürümüzü bölgemizdeki aktivitelere taşıyabilmemiz lazım. Çay bizimle özdeşleşmiş,kültürümüz olmuştur. Bizde bu kültürümüzü gelecek nesillere taşımak için çayın geçmişte ve günümüzde nasıl işlendiğini anlatmak için Çay müzesi oluşturduk. Buradaki müzemiz iki bölümden oluşuyor. Birinci bölümde çay teknoloji müzesi yer alıyor. Burada çayın işleme tekniklerini sergiliyoruz. İkinci bölüm ise çay kültürü müzesi olarak geçiyor. Burası ise çayın hem ülkemizde hem de diğer çay ülkelerinde içme ve demleme şekilleri gösteriyor. Burada Fransa, İngiltere gibi Dünya ülkelerinin yansı sıra Ülkemizden temin edilen çay demlikleri, semaverler toplanarak sergilenmiştir” dedi.

Rize Atatürk evi Müzesi ( Mehmet Mataracı Konağı )

İl merkezinde, Müftü Mahallesi’ nde yer alan yapının yapımına 1920 yıllarında başlanmış, 1921 yılında tamamlanmıştır. Yapı iç sofalı plana sahip üç katlı bir evdir. Atatürk 1924 yılında yurt genelinde sonbahar gezisine çıkmış ve bu gezisi sırasında 17 Eylül 1924 tarihinde Rize’ye gelmiştir. Mehmet Mataracı’ nın misafiri olarak bu evde kalmıştır. Mehmet Mataracı ‘ nın öldüğü tarih olan 1953 yılına kadar 29 yıl süreyle Atatürk’ ün yattığı oda Mehmet Mataracı tarafından bütün eşyalarıyla korunmuştur. Ev, Atatürk’ ün doğumunun 100. yılı nedeniyle binanın Atatürk Müzesi şekline dönüştürülmesi için, Mataracı ailesi tarafından İl Özel İdaresi’ ne bağışlanmıştır. Yapılan yenileme çalışmalarının ardından bina 27.12.1985 Rize Atatürk Evi Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

Müzenin zemin katı güvenlik görevlileri ile personelin bulunduğu oturma odasıdır. Birinci katında toplantı salonu ve Atatürk’ ün Rize’ ye geldiğinde giymiş olduğu kıyafetlerin sergilendiği bölüm yer alır. İkinci katta Atatürk’ ün yatak odası, dönemin milletvekillerinin çalışma odaları, Atatürk tarafından kullanılan eşyalar, dönemin milletvekillerine ait fotoğraflar ve Rize’ nin eski fotoğrafları yer almaktadır.
Müze Tel : 0 (464) 213 04 29

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2015 Yeni Gezi · · yenigezi