Pamukkale’nin Gözbebeği Traverterler!

Dünya mirası olarak da bilinen Traverterler, her yıl hem Türkiye’den hem de farklı ülkelerden birbirinden farklı turiste ev sahipliği yapar. Pamukkale’de yer alan turistik merkez kayaların kimyasal çökelme sonucunda beyaz bir hal alması ile birlikte ortaya çıkmıştır. UNESCO dünya kültür mirası listesinde de olması nedeniyle popülerliğini her geçen gün biraz daha arttırır.

Beyaz bir ışık ve aynı zamanda doğa harikası olarak bilinen merkez içerisinde keyifli vakit geçirirken oluşan farklı görsellerin tadını çıkarabilirsiniz. Özenle ve büyük bir dikkatle korunması gereken traverterlerin son derece hassas yapılar olduğunu belirtmek yararlıdır.

  • Kimyasal reaksiyonların çözelmesi sonucunda oluşan bölgede aynı zamanda sıcak su kaynakları da fazla.
  • Suyun içerisinde kalsiyum hidrokarbonat olduğu için havayla temas etmesi halinde çökelmeye başlıyor.
  • Başlarda jel halinde olan yapılar zaman içerisinde sertleşerek kaya haline geliyor.

Tarihi, turistik ve popüler mekanları merak ediyorsanız eğer mutlaka ziyaret etmeniz faydalı olacaktır. Bölgede görsel bir şölen oluşturmasının yanı sıra mutlaka korunması gereken merkezlerden biridir. Kayaların ya da çözeltilerin zarar görmemesi adına ayakkabıyla girmek ise yasak!

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2019 Yeni Gezi · · yenigezi