Paris Paris

Dünya’nın aşk şehirlerinden biri olarak yansıtılsa da Paris, tarih ve mimarinin en güzel örneklerini sunan kentlerden biridir. Eiffel Kulesi ile sembolik yapısını sunan başkentin, şehir planı bütünsellik ve senkronizasyon sunduğu için, mimari yapısıyla dikkat çekiyor.

Şehir merkezinin odağına inşa edilen Charles de Gaulle Meydanı’ndaki Zafer Takı, çevresindeki dairesel mimari ile tavaf etmeye davet edercesine bir güzellik sunuyor. Çevresindeki yapıların tamamı bu dairesel döngüye uyum sağlayacak nitelikte ve şehir planlamasına uygun özellikte yapılmış.

Uçarken keyif alan kuşların büyük kısmı kesinlikle Paris’te yaşıyordur. Kuşa bakışı görüntü güzelliğinin dışında Seine Nehri ile Paris’in ortasından geçen serin sular, mimariye estetik bir vurgu katıyor.

Saraylar, tarihi yapılar,  katedralleri ile göz dolduran kent, Seine Nehri üzerindeki adaları ile kültürel mirasını sunar. Şanzelize Caddesi, Concorde Meydanı, Louvre Müzesi ve tarihi Opera Binası ile Rönesans kataloğu sunar niteliktedir. Taş binaların ustalıkla işlendiği ve kent düzenlemesinin özenle yapıldığı Paris, doğru orantıda yeşil alanları ve Fransa’nın sembolik yapısı olan Eyfel Kulesi’yle güzellikler sunuyor.

Yorum Yap

Giri to post comment.

Copyright © 2018 Yeni Gezi · · yenigezi