Sedir Adası’nın Dillere Destan Güzelliği

Cedrea- Sedir Adası, Kerme Körfezi’nde yer alıyor. Kleopatra Adası olarak bilinen ve efsanelere göre Kleopatra ile Antonius’un ttail beldesi olarak bilinen muazzam koy. Marmaris’e 16 km mesafede yer alan koruma altında olan değerli bir bölgedir.

Kedrai Antik Kenti bulunan Karia Kenti, Ula sınırları içerisinde yer alır. Gökova Körfezi’ne çıkan Kleopatra Adası, muhteşem bir plaja sahiptir. Tüm plajlardan farklı olan altın sarısı kumu, toz maya kıvamındaki yumuşacık dokusu ve tertemiz berrak suları ile büyüleyici bir güzellik sunuyor.

Plajda bulunan kumun, Mısır Kraliçesi Kleopatra için Mısır’dan getirildiğine inanılıyor. Türkiye’nin sahillerinde görülmeye alışkın olmadığımızın altın sarısı kum, kalker damlacıklarından oluşuyor. Güzelliğin sembolü Kleopatra için Mısır’dan getirilen kumların muhteşem Ege sularıyla birleşmesini mutlaka görmelisiniz.

Mitolojik tarihe göre Karia medeniyetinin bu bölgede yaşadığı, Kleopatra ve sevgilisinin denize girdiği plaj olarak biliniyor. Ada üzerindeki binlerce yıllık ağaçlar, antik yapı ve yapısının büyük kısmını koruyan kilise ile turistlerin mutlaka uğradığı bölgedir.

Roma dönemine ait antik tiyatro, agora ve Apollon için düzenlenen atletizm festivallerinin izleri Sedir Adası’nda hala duruyor. Adaya tekneler ile ulaşım sağlanıyor.

Yorum Yap


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/u662744555/domains/yenigezi.com/public_html/wp-content/themes/fashionpro/comments.php on line 43

Giri� to post comment.

Copyright © 2018 Yeni Gezi · · yenigezi